İran: Hiçbir karar bizi vazgeçiremez

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, hiçbir kararın İran'ı nükleer yolundan vazgeçiremeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazd eyaletinin Erdekan kentinde halka seslenen Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a karşı yürütülen yeni yaptırım kararı çalışmalarına değindi ve "BM Güvenlik Konseyi'nin dünya milletleri açısından hiçbir meşruiyeti olmadığını" savundu.

BM Güvenlik Konseyi kararlarını dikkate almayacaklarını ifade eden Ahmedinejad, "Bir araya toplansanız, dedelerinizi de cehennemden çağırsanız,İran milletini engelleyemezsiniz" dedi.

Nükleer teknolojiden yararlanmanın İran'ın kesin hakkı olduğunu söyleyen Ahmedinejad, "İran, nükleer yolunda kararlıdır ve yoluna devam edecek. Hiç kimse ve hiçbir karar İran'ı bu yoldan vazgeçiremez" diye konuştu.

Yeni yaptırım kararının ülkesine hiçbir etkisi olmayacağını savunan Ahmedinejad, şunları kaydetti:

"Bize zaten 27 yıldır yaptırım uyguluyorsunuz. Bu yaptırımlar sayesinde nükleer bir ülke olduk. Bugün de bize ekonomik yaptırımlar koyun bakalım bunun sonuçları ne olacak. Onlar kendilerini dünyanın temsilcisi zannediyor. Oturup bize karşı karar alıyorlar. Şunu bilin ki, İran halkı sizin bu kararlarınıza hiçbir önem vermiyor."

Batılı ülkelerin İran'a karşı tutumlarıyla kendilerini uluslararası arenada tecrit ettiğini savunan Ahmedinejad, "Daha fazla kendinizi tecrit etmeyin, hatalarınızdan dönün, insan gibi yaşayın" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi, 23 Aralık 2006 tarihinde İran'a nükleer faaliyetlerini askıya alması için 2 ay süre tanımış ve yaptırımlar öngören bir karar tasarısı kabul etmiş, ancak İran faaliyetlerini durdurmamıştı.

Konseyin daimi üyeleri ve Almanya, bunun üzerine İran'a karşı ikinci bir karar tasarısı metni üzerinde ilke anlaşmasına vardılar. Yeni yaptırım paketi ilgili ülkelerin hükümetlerinin de onayını alması halinde bugün BM Güvenlik Konseyi'nin onayına sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious