İran hiçbir savaşı başlatan olmayacak!

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kendisine mektup yazan Amerikalı savaş karşıtı anneye yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmedinejad, ''Size, İran'ın hiçbir savaşın başlatıcısı olmayacağına dair güvence veriyorum'' dedi.

Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, isminin açıklanmasını istemeyen ve oğlu Irak'ta ölen Amerikalı bir anne, Mahmud Ahmedinejad'a mektup yazdı. Ahmedinejad da internet günlüğüne hem annenin mektubunu hem de mektuba yanıtını koydu.

Oğlunun Irak'ta öldüğünü ifade eden anne mektubunda, ''Bush, oğlumu benden zorla alıp savaşa götürdü. ABD halkının çoğu Bush'u sevmiyor. Biz onu kendi başkanımız olarak bilmiyoruz. O hileyle seçildi, yasal bir başkan değil'' dedi.
''Biz, Bush ve yandaşlarından savaştan nefret ettiğimiz kadar nefret ediyoruz'' ifadesini kullanan anne, mektubunda şunları kaydetti:
''Sayın başkan, eğer ABD'ye saldırma niyetindeyseniz, burada halkın çoğunun benim gibi düşündüğünü bilmenizi isterim. Biz, Bush'un aptalca politikalarına engel olamıyoruz. Size mektup yazıyorum, çünkü sizi inançlı ve mantıklı birisi olarak biliyorum.

Bush ve onun hükümetinden korkmuyorum ama bizim gibi düşünenlerin mücadelesine bir zarar gelmemesi için ismimi saklı tutmanızı rica ediyorum.''

AHMEDİNEJAD'IN YANITI

Ahmedinejad da annenin mektubuna verdiği yanıtta, ''Eğer oğlunuz Irak'a gitmek ve oranın halkına zulmetmek istemiyorduysa, emin olun ki Allah ona yardım edecektir. Sizin sevimli oğlunuzu zorla savaşa götürenler, onun ve diğer masum insanların dökülen kanının hesabını öbür dünyada mutlaka verecekler'' dedi.
''Kaygılarınızı dikkate alarak, ABD'lilerin özel yaşamlarına giren ve yasadışı bir biçimde onların özel yaşamını denetim altına alanların size sorun çıkarmaması için yanıtımı e-postayla göndermedim'' diyen Ahmedinejad, bu nedenle mektuba verdiği yanıtı internet günlüğüne koyduğunu bildirdi.
''Tüm insanların yaşam hakkına saygı duyduklarını, İslam dininin de insanlığın huzurunu bozmaya izin vermediğini'' ifade eden Ahmedinejad, mektubunda şu ifadelere yer verdi:
''Biz, 8 yıl boyunca Saddam'ın nükleer silahlarına maruz kaldık. Saddam Hüseyin, ABD korumasında Batı'da üretilen nükleer silahları halkımızın üzerinde denedi. Biz de sizin gibi savaştan nefret ediyoruz. Ama savunma amaçlı savaştan hiçbir biçimde korkmuyoruz. ABD, siyonist rejim ve İngiltere'nin zorbalıklarına ve aşırı isteklerine karşı diplomatik ve barışçıl yolların çok olduğuna inanıyoruz. Ben burada size İran'ın hiçbir savaşın başlatıcısı olamayacağına dair güvence veriyorum.''

''MUTLAK SANSÜR''

ABD ve Batı medyasının İran hakkında ''yalan ve zehirli haberler'' yayımladığını savunan Ahmedinejad, mektubunu şöyle sürdürdü:
''Bu gayriinsani propagandalara inanmadığınızdan eminim. Siyonistlere ve güç odaklarına bağımlı medya, defalarca benim özel konuşmalarımı tahrif etti, ülkem hakkında size türlü yalanlar söylediler. Sizin yaşadığınız ve böylesine bağımlı medyanın bulunduğu bir ortamda gerçeği bulmanın çok zor olduğunu biliyorum. Ama ABD'nin uyanık halkı için gerçeği bulmak olanaksız değil. Maalesef ABD halkı, kendi hükümeti tarafından mutlak bir sansür ortamında yaşıyor. Eğer ABD halkı, kendi ödediği verginin nerede harcandığını bilse, hükümeti destekleyenlerin bile mevcut yönetime karşı sokağa döküleceğinden eminim.'' ''Allah, insanlığa hiçbir zaman savaş ve karanlık göstermesin'' diyen Ahmedinejad, `'dünyadaki barış yanlısı seslerin, savaş yanlılarının kulaklarına ulaşmasını istediğini'' bildirdi.

Ahmedinejad mektubunu, ''Umarım ki, işgalci ABD'nin Irak'tan biran önce geri çekilmesiyle bölgemize barış, huzur ve kardeşlik geri döner. Irak halkı da dostluk ve sevgiyle dolu bir ortamda kendi yaşamlarını sürdürür. ABD gençleri de kendi ailelerinin yanında kendi ülkelerine hizmet ederler. Eğer Allah'a tevekkül ederseniz, kazanan siz olursunuz'' ifadeleriyle bitirdi.

Ahmedinejad, geçen yıl da önce ABD Başkanı George W. Bush'a, daha sonra da ABD halkına birer mektup yazmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious