İran İçişleri'nden seçim açıklaması

İran İçişleri'nden seçim açıklaması.15972
  • Giriş : 13.06.2009 / 20:34:00

İran İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli, 10. dönem cumhurbaşkanı seçiminin huzur ve güven ortamında geçtiğini, ciddi bir sorunla karşılaşılmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mahsuli, İçişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Halkın yüzde 85 oranında seçimlere katılımının bizzat halk için büyük zafer olduğunu belirten Mahsuli, seçimlere hile karıştırıldığına dair iddiaları yalanladı.

Mahsuli, seçim ve sonrası süreçte adayların taraftarları arasında tartışma çıkmış olabileceğini, ancak bunun şiddete dönüştüğüne dair bir bilgi olmadığını söyledi.

Bakan Mahsuli, seçimlerin sıhhatine ilişkin adaylardan bazılarına atfen yapılan açıklamalarla ilgili olarak, ''Seçim sonuçlarını ciddi oranda etkileyecek bir ihlal olduğuna dair delil yok. Bu konuda yazılı bir şikayet de almadık'' ifadesini kullandı.

Oyların sayımındaki farklı mekanizmalardan dolayı herhangi bir usulsüzlüğün söz konusu olamayacağını kaydeden Mahsuli, ''hiçbir adayın tarafları olmayan art niyetli kişi ve gruplara karşı dikkatli olunması'' çağrısında bulundu.

Bu arada bazı haber sitelerinde, Mir Hüseyin Musevi'ye atfen ''seçimlere hile karıştırıldığı yönünde'' haberler yer aldı.

Musevi ile birlikte diğer adaylar Muhsin Rızai ve Mehdi Kerrubi'den seçim sonuçlarına ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*