İran ile görüşmeler iyi bir başlangıç

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği İran'ın tartışmalı nükleer programını askıya alması için sunulan teklifler için dün yaptıkları görüşmenin iyi bir başlangıç olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Birliği (AB) Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın sözcüsü Cristina Gallach, Solana'nın İranlı nükleer baş müzakereci Ali Laricani ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "11 Temmuz'da olumlu bir havada yapılmasını beklediğimiz görüşme için iyi bir başlangıç oldu." ifadesini kullandı. Gallach, "Haftaya salı, önemli bir cevap vermelerini bekliyoruz." dedi.

Sanayileşmiş zengin ülkelerin oluşturduğu G8'in 15 Temmuz'da yapacağı görüşmeden önce Tahran'ın tam bir cevap verip vermeyeceğine yönelik bir soruya Gallach, "Görüşmelere başlamak için şartları oluşturmaya çalışıyoruz. 'Son tarih' ifadesini kullanmıyoruz." dedi. Buna rağmen Gallach, zirve ve bu zirve öncesi dışişleri bakanlarının 12 Temmuz'da yapacağı görüşmenin önemli tarihler olduğunu vurguladı. Sözcü Gallach, Solana ile Laricani'nin neler konuştuğuna dair bilgi vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious