İran ile ilgili tasarı bugün oylanabilir

İran ile ilgili tasarı bugün oylanabilir.14563
  • Giriş : 01.03.2008 / 10:50:00

BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a karşı yeni yaptırımlar içeren 3'üncü karar tasarısını bugün oylaması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Zalmay Halilzad, gazetecilere karar tasarısı metni üzerinde son değişikliklerin ve görüşmelerin dün tamamlandığını oylamanın bugün yapılabileceğini söyledi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi John Sawers ise oylamanın büyük olasılıkla bugün yapılacağını belirtirken, "yine de bir ihtimal" oylamanın haftaya da kalabileceğini söyledi.

Konseyin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) ile Almanya tarafından hazırlanan ve geçen hafta Konsey'e resmen sunulan karar tasarısına geçici üyeler Güney Afrika Cumhuriyeti, Libya, Endonezya ve Vietnam pek sıcak bakmıyor.

Ancak tasarının kabul edilmesi için 9 lehte oy alması yeterli olacak.

İran'a karşı aralık 2006 ve Mart 2007 tarihlerinde iki ayrı karar kabul eden BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan bu son tasarı, nükleer programda görev alabilecek kişi ve kullanılabilecek mallara seyahat yasağı; İran'ın mali kurumlarının daha sıkı denetimiyle İran'a hava ve deniz yoluyla giden ve gelen kargoların daha sıkı kontrolünü öngörüyor.

Tasarı ayrıca, Konsey'e İran'a karşı yaptırım uygulamalarını izleyecek ve Konsey'e 3 ayda bir rapor sunacak bir izleme kurulu kurabilme yetkisi tanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious