İran ile ilgili yeni tasarı BM'ye sunuldu

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

İran bir kez daha nükleer faaliyetlerini durdurmaya çağrılıyor ve bunun olmaması durumunda yeni yaptırımlar uygulanacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya tarafından İran ile ilgili hazırlanarak bugün Güvenlik Konseyine sunulan yeni karar tasarısında, İran bir kez daha nükleer faaliyetlerini durdurmaya çağrılıyor ve bunun olmaması durumunda yeni yaptırımlar uygulanacağı belirtiliyor.

Tasarıda İran, uranyum zenginleştirme, yeniden işleme, ağır su reaktörleri, nükleer silah sevkıyat sistemlerinin geliştirilmesi gibi faaliyetlerini, Uluslararası Atom Enerji Kurumuyla (UAEK) işbirliği yaparak askıya almaya çağrılıyor.

UAEK, bu bağlamda İran'ın bu çağrıya uyup uymadığı konusunda 60 gün sonra bir rapor hazırlaması öngörülüyor.
İran'a karşı 23 Aralık 2006 tarihinde yaptırımlar içeren 1737 sayılı kararı genişleten bu ikinci karar tasarısında, İran'ın nükleer faaliyetlerine katılan grup, kişi ve firmaların isim listesi genişletiliyor ve bunların mallarının da dondurulacağı belirtiliyor.

Tasarıda ek olarak verilen bu genişletilmiş yeni listede İran devlet bankası Sepah ve İran Devrim Muhafızları tarafından yönetilen şirketler bulunuyor. Tasarıda ayrıca İran'ın diğer ülkelere geleneksel silah satışı yasaklanırken, BM ülkelerinin de İran'a ağır silah sevkıyatı olmaması konusunda çok dikkatli olmaları isteniyor. Ayrıca tasarı, BM ülkelerini ve uluslararası finans kuruluşları, İran'a insani yardım ve kalkınma amacı dışında hiçbir şekilde “hibe, mali destek ya da kredi verme” sözünde bulunmamaya çağrılıyor.

BM ülkelerini, İran'ın nükleer faaliyetlerine katılan İranlı yetkililerin diğer ülkelere yaptığı seyahatlar konusunda BM'yi bilgilendirmeye çağıran tasarı, bir anlamda İranlı yetkililerin yurt dışı seyahatlerini sınırlandırmayı amaçlıyor.

Tasarıda İran'ın Konseyin taleplerine uyması ve bunları müzakere etmek istemesi durumunda, tüm yaptırımların askıya alınacağı, ancak tam tersi olursa yeni yaptırımların görüşüleceği bildiriliyor. Tasarının önemli bir başka yanı BM Şartının 7. bölümünün 42. maddesi kapsamında hazırlanmış olması. 42. maddede uluslararası güvenliği ve barışı tehdit eden ülkeler karşısında askeri değil, daha çok ekonomik ve diplomatik yaptırımların kabul edilmesi öngörülüyor.

İran ile ilgili yeni tasarının gelecek hafta Konseyde oylamaya sunulması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious