İran ilk kendi yapımı uydusunu uzaya gönderecek

  • Giriş : 04.02.2008 / 10:35:00

İran bugün ilk yerli yapımı uzaya uydu gönderme sistemini deneyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın ilk uzaya uydu gönderme sistemi bugün, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, Genelkurmay Başkanı Hüseyin Firuzabadi ile bazı bakanlar ve üst düzey yetkililerin de katıldığı törenle tanıtıldı.

İran'ın kendi yapımı ilk uydusunu da uzaya taşıyacak olan sistem, bugün test edilecek. Denemenin başkent Tahran yakınlarında bulunan İran'ın ilk uzay üssünde yapılacağı belirtildi.

"Sina-1" adlı ilk araştırma uydusunu Rusya'nın işbirliğiyle Ekim 2005'de uzaya fırlatan İran, kendi yapımı "Omid" (Ümit) adlı ilk yerel uyduyu uzaya fırlatmayı planlıyor.

Tasarım ve üretimi İranlı uzmanlarca yapıldığı belirtilen uydunun, yakın bir gelecekte yörüngeye yerleştireceği ifade ediliyor. Mart 2009'da fırlatılması planlanan uydu da araştırma amaçlı olacak.

Uzmanlar, "Sina-1" uydusunun casusluk için gerekli donanımdan yoksun olduğunu belirtirken, İran'ın uydu programına ilişkin uluslararası ilgi, Tahran yönetiminin yerel teknoloji ve uzmanlarla üretmeyi planladığı "Misbah" adlı uydu üzerinde yoğunlaşıyor.

Uzaya uydu gönderebilmenin, Tahran yönetimine, füze teknolojisini ilerlettiğini gösterme ve uzun menzilli füze fırlatmak için teknolojik kapasitesini deneme imkanı sunabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious