İran: İngiliz askerler yargılanacak

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

İran’ın Moskova Büyükelçisi, yeterli kanıt bulunması halinde İngiliz askerlerinin, İran karasularına izinsiz girme suçundan yargılanabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC Türkçe Servisi’nin İran basınına dayandırarak verdiği habere göre İran'ın Moskova Büyükelçisi Gulam Rıza Ensari, Rus STI-24 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İngiliz askerlerinin İran karasularına izinsiz girmekle uluslararası hukuku çiğnediklerini söyledi. Ensari, İran’da tutulan 15 İngiliz askerin bu nedenle yargılanabileceklerini ifade etti.

İngiliz askerlerinin suçlu olup olmadıklarının belirlenmesi için yürütülen hukuki çalışmaların sürdüğünü kaydeden İran Büyükelçisi, "Suçlu oldukları konusunda yeterli kanıt bulunması halinde İngiliz askerler yargılanacak" diye konuştu.

Sorunun basit bir biçimde sona erebileceği de belirten Gulam Rıza Ensari bunun için İngiltere hükümetinin hatasını kabul etmesi ve İran'dan özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Tahran, geçen hafta İran askerleri tarafından tutuklanan İngiliz askerlerinin kara sularına izinsiz girdiğini iddia ediyor. Bu iddialara karşı çıkan İngiltere ise askerlerin Irak sularında kaçakçılara karşı yürütülen operasyonda olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious