İran: Irak'taki saldırılara karışmadık

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

İran, Irak'taki Amerikan askerlerine yönelik saldırılara karıştıkları iddialarını reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cevad Zarif, ABD'de bir radyoda katıldığı programda, İran'ın Irak'taki herhangi bir direnişçi gruba silah göndermekte "bir çıkarı" olmadığını söyledi.

Zarif "National Public Radio"da katıldığı programda, "Ancak sorun şu ki, ABD bir politika benimsemiş durumda ve bu politikayı desteklemek ve doğrulamak için kanıt bulmaya veya bulamazsa uydurmaya çalışıyor ve ben böyle bir kanıt bulamadığına inanıyorum" dedi.

Amerikan yetkilileri, İran'ın Şii gruplara silah ve başka destekler vererek Irak'ta şiddeti körüklediğini ileri sürüyor.

Son olarak ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'ta kullanılan bazı bombaların parçaları üzerinde, bu bombaların İran'dan geldiğini gösteren bazı seri numaraları veya işaretler bulunduğunu ileri sürmüştü.

Gates, İspanya'da katıldığı NATO toplantısı sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Samimiyetle, detaylardan ben de kesinlikle emin değilim ama anladığım kadarıyla (bomba teknolojisini) İranlılarla ilişkilendiren oldukça sağlam kanıtlar var" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious