İran: "İsrail, Lübnan'dan intikam alıyor"

  • Giriş : 11.05.2008 / 18:14:00

İran yönetimi, nükleer çalışmalarından vazgeçmeleri halinde kendilerine teklif edilen hiçbir teşvik paketinin, nükleer haklarının yerini tutmayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tahran'da düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, BM Güvenlik Konseyi'nin öneri paketine değinerek, bu ülkelerin geçmişte gösterdikleri tavırları devam ettirmelerinin faydası olmadığını belirtti. "Hiçbir teşvik İran'ın haklarıyla aynı kefede olamaz" diyen Hüseyni, İran halkının hukuku göz önünde bulundurulmadığı takdirde bu önerileri kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni, İran'ın hazırladığı karşı öneri paketine değinerek, söz konusu paketin genel muhtevası bazı ülkelerin bilgisine verildiğini ve şu anda bitme aşamasında olduğunu açıkladı.

Haftalık basın toplantısında Lübnan'ın son olaylara da değinen Hüseyni, İsrail için "Siyonist rejiminin Lübnan halkı ve İslami Direniş'e karşı sürdürdüğü 33 günlük savaştan rezalet sayılabilecek yenilgisinden sonra, her yolu başvurarak intikam alma çabasında olduğunu" söyledi. Ancak İsrail'in istediği amaçlarına ulaşmadığını belirten Hüseyni, "Siyonist rejim savaşla ve ortaya fitne atarak emellerine ulaşmak istiyor" diye konuştu.

Amerika ve İsrail'in Lübnan'da kriz atmosferi yaratmak için çaba sarf ettiğini savunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Onlar Lübnan'daki gruplarının birliğe ulaşmalarını ve istikrarın yerleşmesini engellemektedirler" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Irak, Afganistan ve Filistin sorunlarına karşı "duyarsızlık politikası" izlediğini kaydeden Hüseyni, "Amerika, bu politika ile sorunları ve mesuliyeti başkalarının üzerine attı ve aynı politikayı Lübnan için de devam ettiriyor" dedi. Hüseyni, İran'ın Lübnan'a karşı tavrında hiçbir değişiklik olmadığını vurgulayarak, Lübnan'da mili birliğin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious