İran: İsrail bizi saldıracak güçte değil

İran: İsrail bizi saldıracak güçte değil.9746
  • Giriş : 18.04.2009 / 15:19:00

İran Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanı Tümgeneral Ataullah Salihi, İran'a yönelik tehditlerin hayata geçirilmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tümgeneral Salihi, "Ordu Günü" kutlamaları çerçevesinde Tahran'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "İran'a yönelik olası tehdit ve saldırıları" değerlendirdi.

"İsrail, İran gibi bir ülkeyi tehdit edecek çapta değil" diyen Salihi, "düşmanların, hiçbir tehdidini hayata geçiremeyeceğini" belirtti.

Salihi, "İsrail'in varlığı, Müslüman ve özgür halklar ile bütün insanlık için büyük bir tehdittir. Ancak bu tehdit, hiçbir şekilde hayata geçirilebilmiş değil" diye konuştu.

"Düşmanların, Lübnan ve Filistin'deki 33 ve 22 gün savaşlarında yenildiğini" ifade eden Tümgeneral Salihi, "Öyle anlaşılıyor ki, olası bir savaşta 11 günde ve nihayetinde de tam yok oluşa doğru adım atmış olacaklar" dedi.

İsrailli üst düzey yetkililerin, "nükleer enerji faaliyetlerini durdurmaması halinde İran'a karşı askeri saldırı seçeneğinin masada olduğu" yönündeki ifadeleri, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in önceki gün yaptığı açıklamayla farklı bir boyut kazanmıştı. Nükleer enerji programından dolayı İran'a saldırıma gibi bir planları olmadığını söyleyen Peres, bu yöndeki spekülasyonları yalanlamıştı. Peres, İran'a muhtemel bir saldırıya ilişkin tüm konuşulanları "saçmalık" olarak değerlendirmiş ve İran için çözümün askeri olmadığını belirtmişti.

İngiliz The Times gazetesi ise bugünkü sayısında, İsrail ordusunun, yeni hükümetin emir vermesi durumunda İran'ın nükleer tesislerine geniş çaplı hava taarruzu başlatma hazırlığı içinde bulunduğunu iddia etmişti. İsrail ordusundan isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, "İsrail, ordusuna yeşil ışık yakıldığında, İran'ı birkaç gün, hatta birkaç saat içinde vurabileceğinden emin olmak istiyor. Bu olasılığa her düzeyde hazırlanıyor. İran'a tehdidin sadece sözlü olmadığı mesajını vermek istiyor" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*