İran: 'İsrail'in saldırması imkansız'

İran: 'İsrail'in saldırması imkansız'.7414
  • Giriş : 21.06.2008 / 20:36:00

Tahran, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine yönelik olası bir saldırısını imkansız olarak niteledi. İran hükümeti sözcülerinden Gulam Hüseyin Elham, ''Ülkemizin çıkarları ve toprak bütünlüğüne yönelik böylesine küstahça bir girişim imkansızdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın açıklamaları, Amerikan New York Times gazetesinde, İsrail hava kuvvetlerinin haziran ayı başında İran'ın nükleer tesislerine olası saldırıya hazırlık kapsamında bir tatbikat yapıldığı haberine bir yanıt niteliği taşıyor.

Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, tatbikatın Akdeniz'in doğusunda ve Yunanistan üzerinde yapıldığı bildirildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey ise, eğer İran'a askeri bir operasyon düzenlenirse istifa edeceğini açıkladı.

El Baradey, bir saldırının İran'ı nükleer silah üretimi konusunda yoğun bir çalışmaya sevkedeceğini ve bölgeyi de bir alev topuna çevireceğini söyledi.

İran halihazırda üzerinde çalıştığı nükleer programının enerji amaçlı ve barışçı olduğunda ısrarlı.

İsrail ise, İran'ın nükleer tekonoloji geliştirmesini bir tehdit olarak görüyor.

Tahran yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması çağrılarına karşı çıkıyor.

BBC Orta Doğu editörü Jeremy Bowen, İsrail'in tatbikatının, Tahran'a, ''İsrail, İran'ın nükleer silah edinmeye yakın olduğunu düşünürse saldıracak güce ve iradeye sahip olduğu'' mesajı göndermeyi amaçladığına dikkat çekiyor.

Bowen, ayrıca son bir kaç güne kadar olup bitenlerin İran'a yönelik bir saldırının çok yakın olduğu anlamına gelmediğini, özellikle de, Amerikan istihbarat birimlerinin 2007 sonundaki raporunda, İran'ın nükleer silah programından vazgeçtiği değerlendirmesinin ''askeri operasyon'' söylemini azalttığını hatırlatıyor.

Ancak Bowen'a göre, şimdi bu söylemler ve askeri operasyon ihtimali yeniden gündemde.

New York Times gazetesi, İsraillilerin bu ay başında İran'ın nükleer tesislerine olası bir saldırı için orduyu hazırlamak amacıyla bir tatbikat yaptığını yazdı.

Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, ordunun olası saldırıya hazırlanması amacıyla haziran ayının ilk haftasında düzenlenen tatbikata 100'den fazla F-16 ve F-15 savaş uçağının katıldığı belirtildi.

Ordunun uzak saldırılara hazırlanması amacıyla Akdeniz'in doğusunda ve Yunanistan üzerinde yapılan tatbikatın, İsrail'in İran'ın nükleer hevesleri karşısındaki endişesini gösterdiği belirtilen haberde, uçakları düşen pilotların kurtarılması için helikopterlerin de kullanıldığı belirtildi.

New York Times, ikmal uçaklarının da katıldığı tatbikatta İsrail ile İran'daki uranyum zenginleştirme tesisinin bulunduğu Natanz arasındaki yaklaşık 1500 kilometre uzaklığa eş değer uçuş yapıldığı da belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkilinin de, "bu tatbikatın, İsrail'in Tahran ile yürütülen diplomatik çabaların sonuç vermemesi halinde olası bir saldırıya hazır bulunduğu yönünde bir mesaj olduğu" şeklindeki sözlerine de yer verildi.

Haberde, adı açıklanmayan yetkiliye atfen "ABD'nin, Avrupa'nın ve İranlıların bunu bilmesini istiyorlar" sözlerine yer verilirken, İsrail ordusU sözcüsü de İsrail Hava Kuvvetlerinin tehditlere yönelik olarak düzenli olarak tatbikat yaptığını söylemekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious