İran İsrailli liderlerin yargılanmasını istedi

İran İsrailli liderlerin yargılanmasını istedi.7157
  • Giriş : 01.02.2009 / 20:58:00

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ''İsrail'in bölgede yeni bir savaşa girişmesini önlemek için bu ülke liderlerinin yargılanması gerektiğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mutteki, bugün düzenlediği basın toplantısında, bölge barışının sağlanmasına ilişkin değerlendirmesinde, ''Gelecekteki her türlü İsrail saldırısını önlemek için, siyonist liderlerin uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğine inanıyoruz'' dedi.

İranlı Bakan, ''33 gün savaşından sonra, siyonist İsrail rejimi liderleri, Lübnan'a saldırılarından dolayı yargılansaydı, bugün bu rejim Gazze Şeridi'ne saldırı cesaretini bulamayacaktı'' ifadesini kullandı.

Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail ablukasının kaldırılmasını da isteyen Mutteki, geçiş kapılarının açılması ve Gazze hava alanının yeniden yapılması gerektiğini belirtti.

''Filistinlilerin haklarını elde etmesi ve siyonist rejimin yenilgiye uğratılması ancak direniş ile mümkün olur'' diyen Mutteki, ''Filistin halkının direnişini desteklemeye devam edeceklerini'' bildirdi.

Mutteki, dünya halklarının Filistinlilere yaptığı yardımların Gazze'ye ulaştırılmasında Mısır hükümetinden üzerine düşeni yapmasının beklendiğini ifade etti.

Menuçehr Mutteki, Gazze'ye yardım konusunda uluslararası bir konferans için ilgili tüm taraflarla görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*