İran: K. Kore ile askeri işbirliğimiz yok

  • Giriş : 02.07.2007 / 13:00:00

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mehdi Seferi, uluslararası toplumun İran'ın Kuzey Kore ile askeri işbirliği yaptığı yönündeki iddialarını reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran ve Japonya arasındaki 16. siyasi istişare komitesi oturumuna katılan Seferi, başkent Tokyo'dan ayrılmadan önce bir televizyona yaptığı açıklamada, "Barışcıl nükleer faaliyetler bütün ülkelerin hakkı. İran, NPT (Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi) anlaşması tarafı olan bir ülkedir. Nükleer faaliyetlerimiz tamamen barışçıl amaçlı ve uluslar arası kararlara uygun" dedi.

ABD'nin şer ekseni içerisinde saydığı Kuzey Kore ve İran'ın nükleer faaliyetleri uzun zamandır batı kamuoyunun tepkisini çekiyor. İran'a göre konuya daha ılımlı yaklaşan Kuzey Kore, 6'lı görüşmeler çerçevesinde Yongbyon nükleer reaktörünü kapatacağını açıklamasının ardından Birleşmiş Milletler (BM) ve Güney Kore'den gelen yardımları almaya başladı. Bunun yanı sıra, Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) heyetinin yaptığı incelemelerde de nükleer reaktörde 'endişe verici' bir duruma rastlanmadı. İran ise uzun süredir uranyum zenginleştirmesi programını yürüttüğü için ABD ve müttefiklerinin eleştirileriyle karşı karşıya kalıyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, geçtiğimiz yıl Kuzey Kore ile ikili ilişkileri geliştirme çağrısında bulunmuştu. Uzmanlar, İki ülkenin üst düzey yetkililerinin, karşılıklı ilişkilerin sadece ekonomik anlamda olduğunu belirtmelerine rağmen, nükleer enerjiyi kullanma yeteneğine sahip İran ve Kuzey Kore'nin batı ülkelerini kolay ikna edemeyeceklerini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious