İran Kandil Dağı'nı bombalıyor

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

İran ordusu, PKK terör örgütünün en büyük sığınak yeri olan Kandil Dağı'nı 4 günden bu yana bombalamaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK terör örgütüne yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Ordusu PKK'ya yönelik 4 gün önce başladığı operasyonlarına devam ediyor. Ajansın haberine göre bombalamada bugün 3 köylü ve 4 teröristin öldüğü duyruldu.

İran ile Türkiye arasında başlayan iyi ilişkiler üzerine İran bahar ayında bu yana PKK terör örgütüne yönelik zaman zaman operasyon yapıyor.

Kendi ülkesinde yakaladığı terör örgütü mensuplarını Türkiye'ye teslim eden İran, kendi sınırına yakın yerlerde olan terör örgütü kamplarını bombalıyor.

İran, Irak ve Türkiye sınırı üçgeninde bulunan ve PKK terör örgütü için çok önemli yer tutan Kandil Dağı'nı bombalayan İran, operasyonun genişletebileceği belirtiliyor.

İran'ın, PKK terör örgütünün kollarından biri olan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi 3 teröristi yakalayarak bugün Hakkari Esendere Sınır Kapısı'nda Türk güvenlik güçlerine teslim ettiği kaydedildi.

PKK terör örgütü ise İran'ın Kandil Dağı operasyonunda 4 teröristi öldürüldüğünü duyurdu. Fırat Haber Ajansı, PKK terör örgütüne dayandırdığı haberinde ise önceki gün İran Ordu güçlerinin Kandil'in Şehit Rojhat, Kalatuka alanlarını ve Suredê köyüne yönelik başlattığı havan ve katuşa saldırıları bu gün de devam ettiğini kaydetti.

Haberde bugün ise Dola Kokê alanının da vurulduğu bildirilerek, hava saldırında Suredê köylerinden 3 köylünün hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

Habere göre, Doğu Kürdistan'daki Şaho bölgesinde Spiniye'ye bağlı Heleko alanında İran Ordu Güçleri ile PKK teröristleri arasında arasında bir temas yaşandığını belirtilerek, çıkan çatışmada 1 PKK'lı terörist ile 1 İran askerin öldüğü, 4 İran askerinin yaralandığı açıklandı.

Piranşehre bağlı Mêrkuja alanında İran Ordu Güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, Şervan Murat (Şervan Nergis) ve Ruhat Eruh (Seyitxan Avag) adlı 2 teröristin öldüğü kaydedildi. Şervan Nergis'in 1989 Lice-Diyarbakır doğumlu olduğu ve 2004 yılında gerilla saflarına katıldığı belirtilirken, Avag'ın 1983 Eruh-Siirt doğumlu olduğu ve 2005 Ekim ayında terör örgütüne katıldığı ifade edildi.

Bahar aylarında Kuzey Irak sınırından Türkiye, terör örgütünün sızmasını önlemek için sınıra yığınak yapan Türk askeri, terör örgütüne darbe vurmak için planlanan sınır ötesi operasyon için harekat emri bekliyor.

Alınan bilgilere göre, 30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılacak devir teslim töreninden sonra sınır ötesi operasyonun yapılacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious