İran Meclis Başkanı TBMM'de

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İran İslam Danışma Meclisi Başkanı Gloham Ali Haddad ve beraberindeki heyet ile Meclis'te bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Arınç'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan İran İslam Danışma Meclisi Başkanı Gloham Ali Haddad, Türkiye ziyaretine Cumartesi günü Konya'dan başlamıştı. Burada Mevlana Celaleddin Rumi'nin türbesini ziyaret eden Haddad ve beraberindeki heyet, sema gösterisini izledi.

Bugün TBMM'ye gelen Gloham Ali Haddad önce TBMM Başkanı Arınç ile başbaşa bir görüşme yaptı. Başbaşa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Başkanlık Divanı Salonu'nda yapılan heyetlerarası görüşme öncesinde her iki Meclis Başkanı bir açıklama yaptı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İran'ın Meclis Başkanı Haddad ve bareberindeki heyetin TBMM'yi ziyaret ediyor olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, Gloham Ali Haddad'ın kendisinin daveti üzerine Türkiye'de bulunduğunu söyledi. Türkiye ile İran arasında, hem hükümetlerarası, hem de parlamentolararası ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu dile getiren Bülent Arınç, İran ile Türkiye arasında 1639 yılında imzalanan Kasr-ı Şirin anlaşmasından bu yana geçen 400 yıllık süreçte iyi bir dostluk ve komşuluk oluştuğunu, ekonomik ve siyasi ilişkilerin de son dönemlerde iyi düzeyde olduğunu kaydetti.

1999 yılında Hikmet Çetin'in TBMM Başkanı sıfatı ile İran'a yaptığı ziyaretten bu yana Meclis Başkanları düzeyinde iki ülke arasında ziyaret olmadığını hatırlatan Bülent Arınç, "Bundan sonra İran Parlamentosu ile ilişkilerimizi geliştireceğiz. Biz her konuda işbirliğinden yanayız. Görüşmede Türkiye ve İran'ı ilgilendiren bölgesel konuları ve ikili meseleleri ele alacağız" diye konuştu.

İran heyetinin Türkiye ziyaretine doğrudan Konya'dan başladığını, heyetin burada Mevlana'yı ziyaret ettiğini dile getiren Arınç, "Konya'yı ziyaret etmeyi çok arzu ettiklerini söylediler. Bugün Konya'dan buraya geldiler. Akşam da kendilerini burdan yolcu edeceğiz" şeklinde konuştu.

İran İslam Danışma Meclisi Başkanı Gloham Ali Haddad, sözlerine 'Bismillahi Rahmani Rahim' diyerek başladı. Türkiye'yi ziyaret etmekten çok büyük mutluluk duyduğunu, ziyaretin iki ülke arasındaki iyi ilişkileri ve komşuluğu daha da geliştirmesini umduklarını ifade eden Gloham Ali Haddad, 7 yıl boyunca Meclis Başkanı düzeyinde ziyaret olmamasının iyi ilişkilere yakışmadığını kaydetti.

Konya gezisi nedeniyle Türkiye'ye teşekkür eden Gloham Ali Haddad, "Burada hem maddi pem manevi misafirperverlik gördük. İranlıların gönlünde Mevlana'nın çok önemli bir yeri vardır. Biz burada kendimizi yabancı hissetmiyoruz. Fakat Konya'da Mevlana'nın mezarı başında bu yakınlık kokusu daha yakından geldi" diye konuştu. Haddad, Türkiye ziyaretinin, hem hükümetler arası, hem de parlamentolar arası ilişkileri geliştireceğini, bölge ve dünya barışına katkıda bulunacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious