İran: Müzakere söz konusu olamaz

İran: Müzakere söz konusu olamaz.7414
  • Giriş : 03.02.2008 / 13:50:00

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İran barışçıl nükleer faaliyetlerinin askıya alınması yönünde herhangi bir müzakerenin söz konusu olmadığını söyledi. Tahran'da düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Hüseyni, AB Dış Politik

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hüseyni, açıklamasında İran'ın uygulanacak baskı ve ambargolar karşısında hiçbir şekilde kendi haklarından geri adım atmayacaklarını vurguladı.

Filistin'de Refah geçidinin açılması konusunda da açıklamalarda bulunan İran'ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Filistin halkına yardım yollarının bulunmasını istediklerini ve Mısırlı yetkililerle bu konuda görüşmelerin devam ettiğini" belirtti. Muhammed Ali Hüseyni, ayrıca Cidde'de gerçekleşen İslam Konferansı Teşkilatı zirvesinde de bu konunun ele alınacağını söyledi.

Hüseyni, ABD Başkanı George W. Bush'un yıllık "Birliğin Durumu" konuşmasında İran'a yönelik suçlamalarını tekrar etmesi ve iddialarda bulunmasına da değinerek, Bush'un içinde bulunduğu durumu anlamak gerektiğini kaydetti. Hüseyni, "Bush'un izlediği politikalarla ilgili Amerikan ve dünya kamuoyuna vereceği bir sözü olması gerektiğini" dile getirdi.

ABD'nin Irak ve Afganistan'da aldığı yenilgiyi hatırlatan İranlı yetkili, Bush'un asıl yıllık konuşmasında açıklık getirmesi gereken konulardan kaçındığını, bunun yerine asılsız ve gereksiz suçlama ve iddialarını tekrarladığını savundu. Hüseyni, "bu açıklamalardan ABD makamlarının da artık yorulduğunu ve Bush'un sözlerinin kamuoyu önünde her hangi bir etkisinin kalmadığını" ifade etti. Muhammed Ali Hüseyni, Bush'un "kamuoyuna vereceği yanıtlardan kaçtığını da" ileri sürdü.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious