İran nükleer çalışmalara devam edecek

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

İran yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptırım kararı alınsa da nükleer faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, haftalık basın toplantısında, bütün nükleer çalışmalarının uluslararası kurallar ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde yapıldığını ifade etti ve "Eğer BM Güvenlik Konseyi'nde bize karşı bir yaptırım kararı alınırsa nükleer faaliyetlerimizi hiçbir şekilde durdurmayacağız. Nükleer faaliyetler aynen devam edecek" dedi.

Tahran'da geçen hafta yapılan ve Yahudi soykırımının tartışıldığı konferansa da değinen Hüseyni, konferansın bilimsel bir çalışma olduğunu ve soykırımı akademik açıdan incelemek için düzenlendiğini söyledi.

Konferansa dünya çapında uzmanların katıldığını belirten Hüseyni, "Konferansın hedefi, bu konuyu inkar veya teyit değildi" diye konuştu.

Sözcü, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in nükleer silaha sahip olduklarını ima eden sözlerine ilişkin de NPT'ye göre bu ifadeler karşısında BM'nin acilen toplanması gerektiğini söyledi.

BM'nin acilen bu konuyu ele almasını isteyen Hüseyni, Batılı ülkelerin bu açıklamaları göz ardı ettiğini, hatta İsrail'i desteklediklerini belirtti.

Hüseyni, İran'ın Türkiye'ye verdiği doğal gazın geçici olarak azalmasına ilişkin soru üzerine de doğal gazdaki kısıntının iki ülke arasındaki anlaşma çerçevesinde yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious