'İran nükleer silah yapabilir'

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Rusya'nın tanınmış nükleer fizikçisi Yevgeni Velihov, İran'ın nükleer silah geliştirmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya'nın tanınmış nükleer fizikçisi Yevgeni Velihov, İran'ın nükleer silah geliştirmesinin an meselesi olduğunu ve bunun engellenmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın arkadaşı ve Rusya Kurçatov Enstitüsü Başkanı Velihov, yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah geliştirmek için gerekli altyapı ve bilgiye sahip olduğunu belirtti.

İran'ın bilimsel açıdan nükleer silah geliştirebileceğini ifade eden Velihov, ''Bunu ne zaman yapacakları zor bir soru'' dedi.

ABD'nin, Sovyet bilim adamlarının 1954 yılından önce nükleer bomba yapamayacağı öngörüsünde bulunduklarını belirten Velihov, ''Ancak biz bunu 1949 yılında yapmayı başarınca oldukça şaşırmışlardı. Eğer İranlılar nükleer silah geliştirme kararı vermişlerse, o zaman bunu gerçekleştirebilirler'' diye konuştu.

İran'ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesinin önemli olduğunu kaydeden Velihov, ''Eğer İran nükleer silaha sahip olursa, bu dünyanın güvenliği için oldukça olumsuz bir durum olur'' dedi.

Ömrünü nükleer teknoloji alanında çalışmalara adayan Velihov, dünyanın önde gelen devletlerinin nükleer silaha karşı çıkması gerektiğini belirterek, ''Bence biyolojik, nükleer ve kimyasal silahlar yasaklanmalı. Ayrıca nükleer silahlara sahip olmak veya geliştirmek insanlık suçu olarak değerlendirilmeli. Bence, Rusya ve ABD dahil tüm ülkeler nükleer silahları reddetmeli'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious