İran nükleer yakıtın 2. yüklemesini aldı

İran nükleer yakıtın 2. yüklemesini aldı  .9204
  • Giriş : 28.12.2007 / 15:12:00

İran resmi haber ajansı IRNA, İran'ın Buşehr'de inşasına başlanan nükleer enerji santrali için ihtiyaç duyduğu nükleer yakıtın ikinci parti yüklemesini Rusya'dan teslim aldığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu teslimatla birlikte, Rusya'nın da inşasına yardımcı olduğu 1,000 megawat kapasiteli hafif su reaktörünün 2008'de üretime başlayacağına dair İran tezi de kuvvet kazanmış oluyor.

İran nükleer kurumu başkan yardımcısı Ahmad Fayazbakhsh sözkonusu teslimatın Rusya ile daha önceden anlaşılan takvime uygun olarak yapıldığını açıkladı. İki ülke arasında varılan anlaşmaya göre 82 ton nükleer yakıt 8 eşit yüklemede Rusya'dan İran'a gönderilecek.

Konuyla ilgili olarak, Buşehr reaktörünün inşasında yer alan Rus Atomstroyexport firması da teslimatın gerçekleştirildiğini teyit etti.

İran ilk parti teslimatı, reaktörün inşası için gerekli ödemelerin gecikmeli olarak yapılması nedeniyle iki ülke arasında aylar süren ihtilaftan dolayı 17 Aralık'ta Rusya'dan almıştı.

İranlı yetkililer uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam edileceğini, ülkenin güneybatı bölgesindeki Darkhoyin kasabasında inşa edilen 300 megawatlık hafif su reaktörüne yakıt sağlamak için buna mecbur olduklarını vurguluyor. Yetkililer önümüzdeki 20 yıl içerisinde İran'ın nükleer enerji vasıtasıyla 20 bin megawat elektrik enerjisi üretmeyi planladığını da ifade ediyor.

İran'ın nükleer enerji santrali kurma faaliyetlerine Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başını çektiği bazı devletler, İran'ın nükleer silah üretimine başlayacağı iddiasıyla karşı çıkıyor. Ancak ABD'de geçtiğimiz günlerde açıklanan Amerikan istihbarat raporları İran'ın 2003'ün sonunda nükleer silah üretim programını durdurduğunu ve o tarihten sonra da devam etmediğini ortaya koydu. İran ise hiçbir zaman bu tip bir programa sahip olmadığını iddia ediyor.

Rusya'dan yapılan ikinci parti nükleer yakıt yüklemesinde dikkate değer bir husus da yüklemenin, Amerikan'ın İran'a yönelttiği nükleer silah suçlamalarına yine Amerikan kaynaklı istihbarat kaynaklarından gelen yalanlamadan sonrasına denk düşmesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious