İran ordusundan ABD'ye uyarı

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

İran, nükleer tesislerine yapılacak olası bir ABD saldırısının "aptallık" olacağını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Genelkurmay Başkanı Ayetullah Salehi, gazetecilere yaptığı açıklamada "İran'a saldırmayı düşünen batılı güçleri İran'ın nükleer programına müdahale etmemeleri konusunda uyarıyorum. Eğer saldırırlarsa karşılığında alacakları cevap onlar için sürpriz olacak" dedi.

Uluslararası arenada İran'ın yönetimi ve Birleşmiş Milletler (BM)'nin İran hakkındaki yaptırım kararlarına da değinen Salehi, "İran, barışçıl amaçlar ve enerji üretimi için inşaa edilmiş nükleer santrallerimizin silah yapımı için kullanıldığını iddia eden batılı ülkeler bu konuyu gittikçe kızışan uluslararası anlaşmazlıkların içine sokmak istiyor" dedi.

Salehi, İran ordusunun 1980 - 1988 yılları arasındaki Irak savaşındaki durumundan çok daha güçlü olduğunu vurgulayarak "Bugünkü savunma yeteneklerimiz o günün şartlarıyla kesin olarak karşılaştırılmamalı. Eğer düşmanlarımız aptalca bir hareket yaparsa, düşünemeyecekleri sonuçlarla karşı karşıya kalırlar" diye konuştu.

İran Nükleer Programı Şefi Ali Laricani de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, nükleer tesislere yapılacak olası bir saldırı karşısında İran'ın karşılık vereceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious