İran Ortadoğu'da güçleniyor'

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

İngiltere’deki bir düşünce kuruluşunun raporuna göre Irak, Afganistan, Filistin ve Lübnan’daki gelişmeler İran’ın güçlenmesine yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere’deki Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitisü’nün Ortadoğu raporu, nükleer programı nedeniyle büyük baskı altında bulunan İran’ın yaptırım tehditlerine kolay kolay boyun eğmeyeceğini ortaya koyuyor.

Zira, İngiliz düşünce kuruluşunun raporuna göre, ABD Başkanı George Bush’un terörle savaşı İran’ın Ortadoğu’daki nüfuzunu daha da artırdı.

Saddam Hüseyin yönetimi ile Taliban rejimlerinin devrilmesi, İsrail-Filistin çatışması ve Lübnan’daki savaş İran’ı güçlendirdi. Bölgedeki siyasi boşluğu hızla dolduran İran, Ortadoğu’nun en etkili ülkesi haline geldi.

‘TÜRKİYE TAHRAN’LA İYİ İLİŞKİLERDEN YANA’

Raporun Türkiye’yle ilgili bölümünde ise, Ankara-Tahran ilişkilerine yer verildi.

İran’dan doğalgaz alan ve enerji koridoru üzerinde bulunmak isteyen Türkiye’nin Tahran’la iyi ilişkilerden yana olduğu vurgulandı.

Raporda, Türkiye’nin AB’ye alınmaması halinde İran’la ilişkilerinde Batı’dan daha bağımsız bir dış siyaset sergileyebileceği görüşüne de yer verildi.

Türk halkının yüzde 94’ünün İran’a yönelik bir harekata karşı çıktığını hatırlatan kuruluş, ayrıca, İran’ın nükleer silaha sahip olma olasılığından dolayı, Türkiye için uzun vadede mantıklı tek seçeneğin nükleer silaha yönelmek olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious