İran otomobilleri yıl sonuna kadar Türkiye pazarında

  • Giriş : 16.08.2007 / 16:08:00

İran otomobillerinin yıl sonuna kadar Türkiye pazarında satışa sunulacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran otomobillerinin Türkiye pazarında satışa sunulması için taraflar arasında anlaşmalarda sona gelindi.

İran tarafının ihracatı onaylaması ve Türkiye'den de Sanayi Bakanlığı'nın izniyle Semend marka İran otomobilleri yıl sonuna kadar Türkiye'de satışa sunulacak.

İran Khodro (İKCO) Genel Müdürü Menuçehr Mentigi ve IKCO Türkiye Genel Distribütörü İ. Şükrü Seskır tarafından Tahran'da düzenlenen basın toplantısında Semend otomobillerinin Türkiye'de satışına ilişkin bilgi verildi.

Mentigi, Semend otomobillerini Türk müşterilerinin talepleri göz önünde bulundurularak Türkiye şatlarına uygun ürettiklerini söyledi. TSE'den izin alındığını da belirten Mentigi, Semend'lerin her 100 kilometrede 6.5 litre benzin yaktığını ifade etti.

Türkiye pazarını Avrupa'ya açılan bir kapı olarak gördüklerini ifade eden Mentigi, 3 yıl içinde en az 10 bin İran otomobilini Türk müşterilerin hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi. Rusya'ya şu ana kadar 10 bin araç sattıklarını belirten Mentigi, Suriye ve Venezuella'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye otomobil ihraç ettiklerini hatırlattı. Mentigi, Türkiye'de 21 ilde temsilcilikleri olduğunu sözlerine ekledi.

Şükrü Seskır da konuşmasında, yaklaşık 3 yıllık bir çalışma sonunda İran otomobillerini Türkiye pazarına sunacak hale geldiklerini söyledi. İran-Türkiye arasında yapılan anlaşmada emeği geçen herkese teşekkür eden Seskır, Semend'lerin Türk piyasasında artık adının geçeceğini ifade etti.

Türk müşterilerin Semend otomobillerini konuştuğunu ve merak ettiğini ifade eden Seskır, yedek parça stokları için de çalışmaların sürdüğünü belirtti. Söz konusu otomobilleri 100 bin kilometre ve 3 yıl garantiyle satışa sunacaklarını belirten Seskır, fiyat belirleme çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Seskır, Sanayi Bakanlığı'ndan alınan izin belgesini Mentigi'ye takdim etti.

Semend marka otomobillerin Türkiye'de yaklaşık 16 bin dolardan satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious