İran raporu Güvenlik Konseyi'nde

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'a yönelik nükleer raporunu BM Güvenlik Konseyine sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran'ın nükleer programına ilişkin raporu bu akşam BM Güvenlik Konseyine gönderen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, "İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürdüğünü ve BM Güvenlik Konseyinin taleplerinin hiçbirine cevap vermediğini" bildirdi.

Raporunda, İran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürdüğüne işaret eden El Baradei, "Nükleer tesislerdeki 164'lük santrifüj ünitelerinden ikisine de son günlerde UF6 adlı hexaflorid gazı doldurulduğunun belirlendiğini" kaydetti.

"İran yönetiminin, Arak bölgesindeki ağır su reaktörü inşaatını da durdurmağına" işaret eden El Baradei, "İran'ın nükleer tesislerinde bulunan santrifüjlerdeki nükleer kirlenmeye ilişkin bilgi ve belgeleri de UAEK'ya vermekten kaçındığını" ifade etti.

Raporunda, İran yönetiminin UAEK müfettişlerinin nükleer tesislerde gerekli incelemeleri yapmalarına da engel çıkardığını belirten El Baradei, "İran'ın, taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasının (NPT), ani denetimleri öngören ek protokolünü onaylamaktan kaçınarak, UAEK ile şeffaf işbirliği yapmaya yanaşmadığına" işaret etti.

El Baradei, BM Güvenlik Konseyine akşam saatlerinde gönderdiği 6 sayfalık raporun bir kopyasını da Kurumun Yönetim kurulu üyesi 35 ülkenin Viyana'daki heyet başkanlarına dağıttığı.

El Baradei'nin verdiği olumsuz raporun ardından BM Güvenlik Konseyinin İran'a yönelik daha önce belirlediği bir dizi yaptırımın uygulanmaya konulması bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinden Rusya ve Çin'in krizin başından beri İran'a destek verdiklerini anımsatan batılı diplomatik kaynaklar ise "Güvenlik Konseyinden yaptırımların derhal uygulanması konusunda bir karar çıkmasının mümkün olmadığını, krizin aşılması için İran ile AB üçlüsü arasında kesilen görüşmelerin yeniden başlatılmasına yönelik yeni bir formül bulunması üzerinde çalışılacağını" belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious