'İran saldırırsa kendileri de yok olur'

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez, İran'ı tehdit ederek, İslam Cumhuriyeti'nin ülkesine karşı herhangi bir saldırısının karşılıksız kalmayacağını ve İran'ı yok edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, Perez'in bu çıkışının, yeni İsrail hükümetinin İran'a karşı tutumlarını daha da sertleştireceği yönünde değerlendiler.

İsrail yönetimi, Saddam regiminin yıkılmasından sonra, İran'ı ülkelerine karşı birinci tehdit olarak ilan etmişti. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın sivri çıkışları da, İsrail hükümetinin İran'a karşı tutumunu daha da sertleştirmesine yol açmıştı.

İran, nükleer enerji programının barışcıl amaclı olduğunu iddia etmesine rağmen, başta ABD ve İsrail olmak üzre bazı batı devletleri, İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor.

Resmi olarak açıklanmasa da, yaklaşık 200 nükleer savaş başlığı ile İsrail, Orta Doğu'nun tek nükleer güçü olarak duruyor.

İsrail'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Giora Eiland, İran sorunun bölge ve tüm dünyayı tehdit ettiğini iddia ederek, uluslararası dayanışma için gerekli olan zamanın bitmek olduğunu ileri sürdü.

Sağcı muhalefet lideri Benjamin Netanyahu, İran'ın nükleer tesislerine karşı, İsrail ordusunun önleyici saldırılar düzenlenebileceği yönünde öneride bulunmuştu.

İsrail, daha önce İran'ın nükleer tesislerini vurma tehdidinde bulunmuştu Fakat, uzmanlar, İran'ın nükleer tesislerinin ülke geneline dağılımış olarak yapıldığını ve bazılarının yer altında olduğu için, İsrail saldısının imkan dahilinde olmadığına inanıyor.

İsrail, 1981 yılında, İrak'ın bitirilmemiş nükleer reaktörüne karşı hava saldırısı düzenlemiş ve yok etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious