İran Savunma Bakanı: İsrail saldırırsa yanıtımız sert olur

İran Savunma Bakanı: İsrail saldırırsa yanıtımız sert olur.16109
  • Giriş : 23.06.2008 / 04:50:00
  • Güncelleme : 23.06.2008 / 00:01:04

İran, İsrail'in nükleer tesislerine saldıracağı iddiası üzerine iki ayrı açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran, devam eden nükleer programı yüzünden İsrail'in nükleer tesislerine saldıracağı iddiasını "inandırıcı" bulmadı.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İsrail'in nükleer tesislere saldırı düzenleyebileceğine ilişkin Batılı basın yayın organlarında çıkan haberleri, "basın savaşı" ve "inandırıcı olmaktan uzak" olarak nitelendirdi.

İran'a saldırı yapılacağına ilişkin haberleri "psikolojik savaş"ın bir parçası olarak değerlendiren Laricani, "Batılı basın yayın organlarının bu tür haberlere yer vermeleri bir ilk değil. Ancak iyi bilinmeli ki, biz her türlü şarta karşı hazırız. Onlar hiç de doğru olmayan böyle bir yola başvururlarsa bizden çok kendileri zarar görür" diye konuştu.

İran Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Gulam Hüseyin İlham da "Bu haberler, siyonist rejimin tehlikeli bir rejim olduğunu, bölge barış ve güvenliği için tehdit oluşturduğu görüşünü ispatlıyor" dedi.

İlham, bütün bu söylenti ve haberlere rağmen İsrail'in İran'a saldırmasının "ihtimal dışı" olduğunu söyledi.

İsrail Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, bu ay başında yaptığı açıklamada, "Eğer İran nükleer silah geliştirme planlarına devam ederse İran'ı vururuz" demişti.

Mofaz, İsrail'in İran'a saldırısına ABD'nin destek vereceğini de söylemiş, ancak Tel Aviv yönetimi açıklamaların Mofaz'ın kişisel görüşü olduğunu belirtmişti.

Batı medyası da İsrail'in bu ay başında geniş çaplı bir tatbikat yaptığını ve bunun "İran'a saldırının provası" olduğunu yazmıştı.

SAVUNMA BAKANI'NDAN CEVABIMIZ SERT OLUR YANITI

İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, olası İsrail saldırısına "pişman edici" ve "yıkıcı" bir cevap vereceklerini söyledi.

Neccar, İsrail'in Akdeniz'de yaptığı tatbikat ve İran'a saldırı düzenleyeceği iddialarına ilişkin açıklamasında, "İran boş tehditlerden korkarak vazgeçilmez yasal haklarından geri adım atmayacak. Tam tersine zaman ve mekan sınırı olmaksızın bütün seçeneklerden yararlanarak tüm düşmanca hareketlere pişman edici ve yıkıcı bir cevap verecek" dedi.

İsrail'in İran'a saldırı düzenleyeceği iddialarını "psikolojik savaş" olarak değerlendiren Neccar, asıl amacın "İran'ı nükleer hakkından geri adım atmaya zorlamak" olduğunu söyledi.

İran'ın nükleer programıyla ilgili yürütülen diplomatik çabalara da değinen Bakan Neccar, "Saldırı söylentileri, diplomatik girişimleri baltalamaya ve ilgili uluslararası kuruluşların çalışmalarını engellemeye yönelik" diye konuştu.

Neccar, "İran'ın hiçbir zaman gerginlik ve çatışmayı başlatan olmayacağını, ancak bütün saldırılara da şiddetli bir yanıt vereceğini" belirtti.

Bazı Batılı basın yayın organları, İsrailli üst düzey yetkililerin son açıklamalarına ve İsrail'in Akdeniz'deki tatbikatına yer vererek, İsrail'in İran'daki nükleer tesislere saldırı hazırlığı içinde olduğunu yazmıştı.

İran makamları da muhtemel İsrail saldırısına ilişkin söylenti ve haberleri "psikolojik savaş" ve "boş tehdit" olarak değerlendirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious