İran seçime gidiyor

İran seçime gidiyor.19625
  • Giriş : 12.03.2008 / 17:07:00

Milletvekili seçimine katılma yaşının 18 olduğu İran'da, 43 milyon 800 bin seçmen 14 Mart Cuma günü, 8'inci meclisin 290 üyesini belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçimlerin yapılmasına iki gün kalmasına rağmen halk henüz adayları yeterince tanımıyor. Bir haftalık resmi propaganda süresi yarın sabah sona erecek.

Seçim çalışmaları için açık hava toplantısı düzenleme, resimli afiş ve pankart bastırmanın yasak olduğu İran'da adaylar, küçük el ilanları dağıtmak ve salon toplantıları düzenlemekle yetiniyor.

Seçime katılan adayları yeterince tanımadıklarını söyleyen İranlı seçmenler, bu yüzden kime oy vereceklerini henüz kararlaştırmadıklarını belirtiyor.

"Seçimlerin hiçbir şeyi değiştirmediğine" inananlar da seçime katılmayı düşünmüyor. Bu yüzden seçimlere katılımın düşük olması bekleniyor.

Reformcu adaylara veto

Meclis seçimlerine toplam 7 bin 450 kişi adaylık için başvurmuş, Anayasa Koruyucular Konseyi (AKK), bunlardan 4 bin 476'sına izin vermişti.

AKK, seçime katılmak isteyen yaklaşık 3 bin kişiyi veto etmişti. Veto edilenlerin çoğu, reformcu kanadın adayları arasında yer alıyordu.

Adayları büyük oranda saf dışı bırakılan reformculara seçimlerde pek şans verilmezken, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin desteklediği Katılım Cephesi, reformcu din adamı Mehdi Kerrubi'nin İtimad-ı Milli Cephesi ve Reformcu Koalisyonun ancak 30-50 civarında sandalye kazanabileceği tahmin ediliyor.

Seçimin ağırlıklı olarak, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yanlısı aşırı muhafazakarlarla öncülüğünü Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bager Galibaf, eski nükleer başmüzakereci Ali Laricani ve eski devrim muhafızları komutanı Muhsin Rızai'nin yaptığı ılımlı muhafazakarlar arasında geçeceği belirtiliyor.

Ahmedinecad için sınav niteliği taşıyor

Parlamento seçimlerinin, Ağustos 2005'ten beri Cumhurbaşkanı olan Ahmedinecad için de "sınav" niteliği taşıdığı ifade ediliyor. Yoksullukla mücadele, sosyal refahı artırma ve petrol gelirini dağıtma vaadiyle 2005'teki Cumhurbaşkanı seçimlerini kazanan Ahmedinecad, artan pahalılık ve enflasyon nedeniyle eleştiriliyor.

Ahmedinecad hükümetinin ekonomik politikaları, verilen sözlerin yerine getirilmemesi, açıklanan resmi enflasyon rakamının yüzde 20'lere yaklaşması ve temel gıda maddesi fiyatlarındaki artış gibi etkenlerin seçim sonuçları üzerinde belirleyici olacağına dikkat çeken uzmanlar, reformculara fazla şans vermezken, bunun "liberal politikalar ve Batı ile ilişki kurma taraftarı olan ılımlı muhafazakarların şansını artıracağı" yorumunu yapıyor.

Uzmanlar, nükleer programa hız veren ve Batı karşıtı bir politika yürüten Ahmedinecad'ın da kırsal kesimde hala popüler olduğuna, bunun da seçim sonuçlarını etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious