İran sınırında ABD uçakları

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Basra'ya askeri yığınağı artıran Bush, Irak-İran sınırında hava kuvvetlerini devreye sokuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı George W. Bush, İran'a karşı hava kuvvetlerini de devre sokuyor. Los Angeles Times, Irak'taki rolünün çapı genişleyecek Amerikan hava kuvetlerinin Şii milislere İran desteğini kesmeye yönelik daha saldırgan yeni taktikler benimsemeye hazırlandığını yazdı. Üst düzey Pentagon yetkilisine dayandırılan habere göre, bu taktiklere Irak-İran sınırında bomba kaçakçılığını önlemeye yönelik olarak hava kuvvetleri ve donanmaya ait savaş uçaklarının daha fazla güç kullanarak devriye uçuşu yapması ve Irak içinde Şii milislere bomba veren İranlıların havadan vurulması da dahil olacak.


ABD'nin İran'ın komşularını Patriot füzeleriyle donatırken, nükleer enerjiyle çalışan USS Stennis uçak gemisini Basra'ya yönlendirmesine ilaveten İran sınırında Amerikan savaş uçaklarının vızır vızır kol gezecek olması, 'İran'a saldırının eli kulağında' atmosferi yaratacak. Pentagon yetkilisi, "Hava gücü hep büyük roller oynar. İster sınır denetimi, ister hava egemenliği ya da daha kinetik bir şey olsun, caydırıcı rolü bunlardan biridir" dedi. 'Kinetik' askeri saldırı atfı içeren bir terim.

ABD'de Demokratların kontrolüne geçen Kongre'ye geçen ay İran'la olası savaş kararının mutlaka Kongre onayıyla verilmesini amaçlayan tasarı sunulmuştu. Tasarı, Kongre'nin otomatik onayını, sadece İran ABD'ye saldırırsa ya da İran'ın saldırı ihtimali 'görünür biçimde yakın olursa' mümkün kılıyor. Amerikan savaş gemileriyle uçaklarının Basra ve İran sınırında cirit atacak olması ise, sıcak çatışma ihtimalini güçlendiriyor.

ABD'nin İranlıların Irak'taki faaliyetlerine yönelik suçlama bombardımanı da sürüyor. 20 Ocak'ta Şii kenti Kerbela'daki bir güvenlik noktasından beş ABD askerinin Amerikan üniformasına benzer giyinmiş Amerikan tüfekli kişilerce ciplerle kaçırılıp kafalarından vurularak öldürülmesinin gerisinde İran ajanlarının olduğu iddia edildi. Baskını soruşturup gizli rapor hazırlayan Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, CNN'e, "Baskının bizzat İranlılar veya İranlılar tarafından eğitilen kişilerce düzenlenmiş olması muhtemel" dedi. Gizli raporda İran Devrim Muhafızlarının Şii milislere ABD ve Irak askeri güçleri konusunda istihbarat sağladığı da söyleniyor.

Bush'un Irak'ta düşmanca faaliyette bulunan İranlılar için 'yakala ya da öldür' emrine koşut olarak, son aylarda başta İran'ın Erbil Konsolosluğu'ndan olmak üzere bir dizi İranlı esir alınmıştı.

ABD, İran'ı tecrit politikası çerçevesinde, F-14 savaş uçaklarının kullanım dışı ve yedek parçalarının satışlarını durdurdu. 2007 itibarıyla bu uçakları sadece Şah döneminde almış İran Hava Kuvvetleri kullanıyor. Bush, "İranlılara açıkça şunu söylemeliyiz: Tecrit olacaksınız, projelerinizi yürütemeyeceksiniz ve nükleer silahta ısrar ederseniz halkınız ekonomik sıkıntı çekecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious