İran sınırında askeri hareketlilik

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Rus askeri istihbaratlarına göre, "ABD'nin İran sınırındaki askeri hareketliliğinde son dönemlerde büyük bir artış gözlemlendiği" bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adı açıklanmayan üst düzey bir Rus askeri yetkili, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Son askeri istihbaratımız, olası bir hava ve kara operasyonu için İran sınırındaki Amerikan askeri hazırlıklarının artırıldığı yönünde" dedi.

"Pentagon'un saldırının ne zaman yapılacağı konusundaki nihai kararı muhtemelen vermemiş olduğunu" ifade eden yetkili, "Pentagon'un ABD'ye en az maliyetle İran'ı dize getirecek bir formül üzerinde yoğunlaştığını düşündüğünü" söyledi.

Yetkili, "Basra Körfezindeki ABD deniz kuvvetlerinin de son 4 yılda ilk defa bu kadar artırılarak, neredeyse Irak'ın işgalinden önceki seviyeye getirildiğine" dikkat çekti.

Rusya Jeopolitik Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı General Leonid İvaşov da geçen hafta yaptığı açıklamada, "ABD'nin, yakın bir gelecekte İran'ın altyapısını imha etmek için yoğun bir hava saldırısı planladığını" ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious