'İran topraklarımıza girdi'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Irak Savunma Bakanlığı Operasyonlar Müdürü General Abdulaziz Muhammed, İran'ın PKK yönelik operasyonu nedeniyle Irak topraklarına girdiğini ve konuyla Dışişleri Bakanlığının, İran tarafı ile görüşme içerisinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün, haftalık değerlendirmelerde bulunanmak üzere basın karşısına çıkan Savunma Bakanlığı Operasyonlar Müdürü General Abdulaziz Muhammed, gündemdeki soruları yanıtladı. İran ordusunun Irak topraklarına girdiğini açıklayan General Abdulaziz Muhammed, şunları söyledi, 'İran kuvvetleri geçtiğimiz ayın 21'de ilk operasyonu düzenlendi PKK'ya karşı. Daha sonra ayın 26 da ikinci operasyonu düzenledi. Ancak ayın 26'sındaki operasyonda İran, Irak topraklarına girdi. Bunların ( İran'ın) hedefi PKK'dır. Operasyon sonrası, İran ordusu topraklarımızdan çekildi. Biz durumu ilgili makamlara bildirdik. Irak dışişleri bakanlığı, İran yetkilileri ile durumu görüşüyor."

Irak içerisindeki güvenlik operasyonlarına da değinen Muhammed, ülke genelinde operasyonlar düzenlendiğini söyleyerek, şöyle konuştu, '507 operasyon düzenlendi. Geçen hafta terör örgütlerinin kaybı: 106 ölü, 13 yaralı, 385 tutuklu. Bu arada operasyonlarda 41 silah deposu da ele geçirildi. Yola mayın yerleştiren 2 kişiden 1'i öldürüldü 1'i de tutuklandı. Operasyonlar özellikle Bağdat'ta devam etmektedir.'

-Ülkedeki silahlı gruplar silahsızlandırılacak-

Milislerin silahsızlandırılmasına da değinen Muhammed, milislerin silah bırakması için bir heyet kurulduğunu söyledi. Irak Savunma Bakanlığı Operasyonlar Müdürü, "bu komisyon yolu ile milisler silahsızdırılacaktır. Peşmergelerin konusu ise siyasi ve hassas bir konudur. Irak ordusunun bir parçası olması daha iyidir,' diye konuştu.

Habbaniye bölgesinde dün Ordu mensuplarının kendilerinin uzak yerlere tayin edilmesi üzerine istifa edecekleri yönündeki haberlere de açıklık getiren Muhammed, 'Bunların sayıları 900 den azdır. Bunlar, aşiret heyeti ve koalisyon güçleri tarafından seçilmiştir. Bunlar sıcak bölgelerin insanıdır. Ramadi ve çevresi. Herkes evi yanında karargahın olmasını istiyor. Bu mümkün değildir. Nerde askere ihtiyaç varsa asker orada olmalı. Herkesin evinin yanında görev vermek mümkün değil. Bu konuyu çözdük, çoğu tekrar görevine döndü,' açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious