İran usulü seyahat yasağı

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

İranlı turistler için Antalya ve Bodrum’a gelmek geçmiş yıllara oranla daha zor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tahran-Antalya arasındaki uçuşları kaldıran İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İranlıların Türkiye’ye gidişini yasaklayamayınca yolculuğu zorlaştırma yolunu seçti ve İran’dan kalkan uçakların Antalya ve Bodrum yerine Isparta’ya inmesine izin verdi.

Isparta’dan sonra karayolu ile deniz kenarına giden İranlı turistler için yolculuk süresi uzun ve yorucu oluyor. Tahran-Isparta arasında uçuş yapan havayolu şirketlerinin seferlerinin sadece çarşamba ve perşembe günleri olması yolcu sayısını da azaltıyor. İran hükümeti, Türk Hava Yolları’nın Tahran-Antalya arasında uçuş yapmak için yaptığı başvuruyu da reddetmişti.

1 MİLYON KİŞİ GELİYOR

Her yıl Türkiye’ye giriş yapan İranlı sayısında artış yaşanıyor. 2005 yılında yaklaşık 1 milyon İranlı Türkiye’ye giriş yaptı. Akdeniz Otelciler Birliği Başkanı Osman Ayık, “İran’ın yolculuk sürecini zorlaştırma kararı turist sayısı üzerinde olumsuz etki yapıyor ancak hiç olmamasından daha iyi. Biz İran’daki pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Isparta’ya faydası olmadı

Hasan Hüseyin Kaçıkoç/Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı: İran’dan gelen uçakların Isparta’yı kullanması bizi sevindirdi ancak bu gelişme ilimize bir katkı sağlamadı. Çünkü, İranlı turistler uçaktan indikten sonra otobüslerle Antalya’ya götürülüyor. Tur şirketleri ile görüşmeler yapıyoruz. İranlı turistlerin bir gün ya da yarım günlerini Isparta’da değerlendirmeleri için çalışmalar yapacağız. Eğer bunu başarırsak Isparta’ya bir katkı sağlamış oluruz. Yine de havaalanının işlemesi bizi sevindiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious