İran ve ABD aynı masada

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

İran, Irak’ın başkenti Bağdat’ta gelecek ay yapılması öngörülen Irak’a komşu ülkeler toplantısına katılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Laricani, toplantıya katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine, "Irak’ın sorunlarını çözmek için elimizden geleni yapacağız. Irak’ın yararına olacaksa bu toplantıya katılacağız" dedi.

Ali Laricani, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’yi resmi olarak davet ettiğini de belirtti.

Laricani, toplantıya ABD ve İngiltere’nin de katılacağının anımsatılarak, tutumlarının ne olacağına ilişkin soruya karşılık da "Irak’ın hayrına olan her girişimde bulunacağız" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, gelecek ayın ortalarında Bağdat’ta yapılması planlanan Irak’a komşu ülkeler toplantısına, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa’nın Bağdat büyükelçilerinin de katılacağını söylemişti.

İran ve ABD arasında, 1979 İslam devriminin ardından yaşanan büyükelçilik baskınından beri diplomatik ilişki bulunmuyor. İki ülke yetkilileri, uluslararası toplantılarda da bir araya gelmemeye özen gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious