İran ve İngiltere yumuşuyor

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

İran-İngiltere arasındaki krizde tansiyon düşüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran’ın Başmüzakerecisi Ali Laricani, askerlerin yargılanmasına gerek olmadığını söyledi.

Tahran’ın önceliğinin "sorunu diplomatik kanallardan çözmek" olduğunu belirten Laricani, askerlerin sınır ihlali yapıp yapmadığını anlamak için, uluslararası bir heyet kurulması gerektiğini söyledi.

İngiliz televizyon kanalı Channel 4’a konuşan Larcani, "Biz bu konuyu daha da karmaşık hale getirmek istemiyoruz" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu açıklama üzerine, "Aramızda hala bazı görüş ayrılıkları var ancak biz de Larcani’nin soruna ikili görüşmelerle diplomatik çözüm bulma tercihine katılıyoruz. Soruna erken bir çözüm bulmak amacıyla İranlı yetkililerle masaya oturacağız" ifadesini kullandı.

Bunlar, kriz döneminde yapılan en sağduyulu ve yumuşak açıklamalar olarak değerlendiriliyor.

Ancak İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinecad’ın bugün yapacağı basın toplantısı da esir krizi konusunda kritik bir öneme sahip.

İran devlet televizyonu gün içinde, ayrıntı vermemekle birlikte İngiltere’nin tavrında olumlu değişikler olduğunu duyurmuştu.

İngiltere’nin askerlerin görüntülerinin yayınlanmasına sert tepki göstermesi nedeniyle, İran devlet televizyonu yeni görüntülerinin yayınlanmayacağını açıkladı. Bu da bir "iyi niyet göstergesi" olarak algılanıyor.

Son görüntülerde, iki asker, bir Basra Körfezi haritasında tutuklandıkları yeri gösteriyor İran halkından özür diliyordu.

İRAN - İNGİLTERE KRİZİ

İran Devrim Muhafızları, 23 Mart Cuma günü, Basra Körfezi’nde 15 İngiliz deniz piyadesini, "sınır ihlali" gerekçesiyle gözaltına almış, İngiltere ise askerlerinin körfezdeki Irak karasularında rutin denetleme sırasında ele geçirildiklerini ileri sürmüştü.

İran, sınırlarının ihlal edildiğinin kabul edilmesini ve özür dilenmesini talep ederken, İngiltere askerlerinin bir an önce serbest bırakılmasında ısrar ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious