İran ve Malezya petrol anlaşması imzaladı

İran ve Malezya petrol anlaşması imzaladı.12028
  • Giriş : 23.05.2008 / 23:29:00

Dünyanın en büyük ikinci petrol rezervlerine sahip olan İran ile Malezya, İran'da ortak petrol havzası geliştirilmesine yönelik işbirliği anlaşması imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran ve Malezya petrol şirketleri arasında Fars Körfezinde İran'a ait petrol havzasında ortak proje yürütülmesi yönünde anlaşma imzalandığı belirtildi.

IRNA'da yer alan habere göre, Malezya'da anlaşmaya imza atan İranlı yetkili Muhammed Ali Kayyim iki ülke arasında imzalanan son anlaşmanın İran ve Malezya arasında devam eden petrol ve enerji işbirliğinin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Kayyim, İran ve Malezya arasında imzalanan bu anlaşmayla ortak proje yürütülmesinin iki ay sonra hayata geçeceğini kaydetti.

Buşehr kentinde yer alan petrol havzasının geliştirme projesinin İran'ın petrol kapasitesine katkı yapacağı gibi, 500 daimi ve 2 bin geçici istihdam ortamı sağlayacağını hatırlatan Kayyim, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın ilk aşama proje biriminin 300 milyon dolar olduğunu ve anlaşma kapsamında projenin 1,5 milyar dolara kadar geliştirilme imkanı bulunduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious