İran ve Mısır'ın arasını açan film

İran ve Mısır'ın arasını açan film.17207
  • Giriş : 07.07.2008 / 23:15:00

Mısır eski Devlet Başkanı Enver Sedat suikastını konu alan İran yapımı belgesel, Kahire ile Tahran arasında 'Şehitlik' kavramı gerginliğe yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mısır Dışişleri Bakanlığı, filmin İran'da yayınlanmasının ardından resmi protestoda bulunmak için Kahire'deki İran temsilcisini bakanlığa çağırdı.

İran televizyonlarında gösterilen "Firavun Suikastı" isimli belgesel çalışmada Sedat "vatan haini", suikastı gerçekleştiren Halid İslambuli ise "şehit" olarak tasvir ediliyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, İran'ın Kahire'de bulunan Asya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tamer Halili'nin bakanlığa çağrıldığını söyledi. Yetkiliye göre, bakanlık Halili'ye, "filmin iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini" ve "İran'ın Mısır'ın hassasiyetlerini dikkate alması gerektiğini" söyledi.

Kahire ile Tahran arasındaki diplomatik ilişkiler, İran'daki İslam Devrimi'nden bir yıl sonra, 1980'de Enver Sedat'ın İsrail'i tanımasının ardından kesilmişti. İki ülke ilişkileri Mısır'ın devrik Şah'ı kabul etmesi ve 1980-1988 İran-Irak savaşında Bağdat'a destek vermesiyle iyice gerilmişti. İran'ın Sedat suikastının faili olan İslambuli'nin ismini başkentte bir caddeye vermesi Kahire yönetiminin tepkisine neden olmuştu.

Bu arada dün bir açıklama yapan Enver Sedat'ın kızı Rukiye, yapımcıların, babası hakkında bir film yapmadan önce ailenin iznini alması gerektiğini belirterek, "Böyle bir iftira sert bir cevap görecektir" diye konuştu.

Sedat'ın yeğeni olan milletvekili Talat Sedat ise filmi eski Cumhurbaşkanı'nın imajını karalama ve tarihi çarpıtmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*