İran'a ABD'den taviz

İran'a ABD'den taviz.14563
  • Giriş : 12.07.2008 / 18:17:00

ABD, İran'la ön şartsız görüşmelere hazır olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin, İran ile müzakereler için "uranyum zenginleştirmenin durdurulması ön şartından vazgeçtiği" bildirildi.

İran medyasının, Amerika'nın Sesi radyosundan aktardığına göre, Beyaz Saray yönetimi, AB'nin İran ile nükleer müzakerelere başlamasına yeşil ışık yaktı.

Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının, "İran ile müzakereler, uranyum zenginleştirme durdurulmadan da başlayabilir" yönündeki açıklamalarına yer verildi.

İran Öğrencileri Haber Ajansı (İSNA) da, İran ile nükleer enerji müzakerelerine başlanması için ABD'nin, "uranyum zenginleştirmede daha fazla ileri gidilmemesinin ve santrifüjlerin sayısının artırılmamasının yeterli olacağı" görüşünde olduğunu bildirdi.

AB de "İran, müzakerelere başlamak istiyorsa önceliki olarak uranyum zenginleştirmeyi askıya almalı" ön şartından vazgeçmiş, "Uranyum zenginleştirmenin durdurulması konusunun müzakerelerde ele alınacağını" açıklamıştı.

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kuralları çerçevesinde nükleer enerji faaliyetlerini yürüttüğünü belirterek, yeni müzakerelere ön koşulsuz başlanacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmişti.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer enerji konusunun baş müzakerecisi Said Celili, müzakerelerde bulunmak için 19 Temmuzda Cenevre'de bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*