İran'a çağrı; 'Nükleer görüşmelere başla'

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Çin Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing (Li Cavşin), bugün Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısındaki konuşmasında İran'dan AB ve Rusya ile yaptığı nükleer programıyla ilgili görüşmelere bir an önce yeniden başlamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yılın 11 ayında petrol ihtiyacının yüzde 12'sini İran'dan karşılayan ve İran'ın dostu konumundaki Çin'in Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin gang da İran'ın nükleer faaliyetlerini durdurmasını ve uzlaşmacı bir tutum içine girmesi çağrısını yapmıştı.

İran, nükleer teknolojiyi elektrik üretimi gibi barışçıl maksatlar doğrultusunda kullanmayı düşündüğünü açıklıyor. Ancak ABD, Avrupa Birliği ve Japonya, İran'ın asıl amacının nükleer silah geliştirmek olduğunu ileri sürüyor ve bu ülkenin söz konusu çalışmalarını hemen durdurmasını istiyor.

Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip 5 daimi üyesinden biri olan Çin, İran'ın nükleer programının BM'ye taşınması halinde ne gibi bir tavır takınacağı konusunda bir açıklama yapmıyor. Çin, problemin diyalog yoluyla çözülmesini istediğini her seferinde yineliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) yarın yapılacak yönetim kurulu toplantısında, ya görüşmelerin yeniden başlaması konusunda bir anlaşmaya varılacağını ya da sorunun BM Güvenlik Konseyi'ne taşınması yönünde bir karar alınabileceğini söylemişti.

Nükleer programı dolayısıyla ABD ve Avrupa Birliği'nin yaptırım tehdidiyle karşı karşıya bulunan İran, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Çin ile dev bir petrol anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. 100 milyar dolarlık petrol anlaşması için üst düzey Çin heyeti, Mart ayında İran'ın başkenti Tahran'a gidecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious