İran'a dokunmayın!

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

BBC için yapılan bir kamuoyu araştırması sonuçları, Türkler'in yüzde 60'ının İran'a sert bir müdahaleye karşı olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BBC için yapılan bir kamuoyu araştırması sonuçları, Türkler'in yüzde 60'ının İran'a sert bir müdahaleye karşı olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Pipa ve Global Scan araştırma şirketleri tarafından BBC Dünya Servisi için 25 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Türkler, İran krizinde şiddet içeren bir çözüm görmek istemiyor. Ankete diğer ülkelerden katılanların çoğu da soruna diplomatik bir çözüm bulunmasını daha doğru bulduklarını söyledi.

Yaklaşık 27 bin 500 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre her ne kadar askeri bir çözümden yana olmasalar da ankete katılanların yüzde 60'ı İran'ın nükleer programı hedefleri arasında nükleer silahların da olduğuna inanıyor.

Türkiye'de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, ve Zonguldak'ta 5 Haziran-5 Temmuz 2006 tarihleri arasında bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre Türkler'in yüzde 60'ı İran krizinde daha hiçbirşey yapmamak ya da diplomatik çözüm aramak gibi daha barışçıl bir çözüm bulunmasını istiyor.

Ankete katılan Türkler'in yüzde 51'i ise bütün ülkelerin nükleer enerji için nükleer yakıt üretme hakkı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious