İran'a giden turist de tesettüre girecek

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Tesettüre uymayan kıyafetler giyen kişileri kadın erkek ayrımı yapmadan sokaklardan toplayan İran polisi, turistleri ve yabancıları da unutmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran polisi, uygulanan yasakların yabancılar için de geçerli olduğunu açıkladı.
Tahran Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Sacidi "Seyahat acentalarından turistleri uyarmalarını ve bu ülkenin kurallarını anlatmalarını istedik" açıklaması yaptı. Sacidi kıyafet yasağının yumuşatılmasının söz konusu olmadığını da belirtti. İran Emniyet Müdürü İsmail Ahmedi ise ülkede açık giyinen kadınların gizlice filme alınması vakalarına çok sık rastlandığını belirterek, "Bu yasak kadınların güvenliği için zorunlu ve devam edecek. İranlı bir kadın rahat rahat bir hamama, havuza ya da otele gidemiyor" savunması yaptı.
Ülkede iki haftadır dar manto, kısa pantolon, vücuda yapışan elbise giyen ve saçları gösteren başörtüsü takan kadınlar ve kısa kollu tişört giyip saç uzatan erkekler polis tarafından uyarılıyor. Erkekler için Batılı tarzda saç kesimi yapmak da yasak. Uyarıyı dikkate almayanlar karakola götürülürken, aynı 'hata'yı tekrarlayanlar adliyeye sevk ediliyor. Polisin iki haftadır 10 binden fazla kişiyi kıyafeti nedeniyle uyardığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious