İran'a göre krizin çözümü

İran'a göre krizin çözümü.15121
  • Giriş : 03.07.2008 / 11:10:00

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, nükleer program müzakerelerinde "kazan-kazan politikasıyla" sonuca ulaşılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Laricani, nükleer konuda müzakerelere her zaman hazır olduklarını belirterek, "ABD ve Batının bu konuda iki yüzlü davrandığını" bildirdi.

Nükleer müzakerelerde Batının kendilerine verdiği sözleri yerine getirmediğini ifade eden Laricani, "Onlar kazan-kazan politikasına göre hareket ederlerse bunun semeresini görürüz. Ama biz, Batılıların kazan-kaybettir siyaseti izlediklerini düşünüyoruz" dedi.

Batının daha önce İran'dan uranyum zenginleştirmeyi geçici olarak askıya almasını istediğini anlatan Laricani, "Şimdi nükleer enerji faaliyetlerimizin tamamının durdurulmasını talep ediyorlar, hatta iyisi mi İran nükleer teknolojiye sahip olmasın diyorlar" diye konuştu.

Laricani şunları söyledi:

"İran'dan nükleer programını durdurmasını isteyen ülkeler, tarihi kara lekelerle dolu Şah rejimine nükleer teknolojiyi sağlamaya çalışan ülkelerdir. Bir gün ihtiyaç duyarsak, Batının nükleer müzakerlerde İran'a verdiği sözleri ve vaatleri açıklayacağız ki, onların söz ve davranışlarının birbirini tutmadığı anlaşılsın."

ABD'nin İran'a karşı izlediği "çatışmacı siyasetin" ise sorunları halletmeyeceğini belirten Laricani, "ABD, İran'ı aldatacağını sanıyorsa yanılıyor, bu çölde serap görmeye benzer. Mevcut siyasetlerini devam ettirmeleri hem kendilerine hem de bölgeye zarar verir" dedi.

Laricani, olası ABD saldırısında cevaplarının "kesin ve kaçınılmaz" olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious