İran'a operasyon baharda mı?

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Beyaz Saray, İran’ın nükleer tesislerine yönelik bir hava operasyonunu bahar aylarında gerçekleştirmek için çalışmaya hız verdi. Son karar Başkan Bush’un

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD ordusunun İran’ın nükleer tesislerine yönelik bir hava operasyonu için planlarını yoğunlaştırdığını, baharda bir hava saldırı için hazır duruma gelmeye çalıştığını kaydetti. Bu konuda son kararı ise ABD Başkanı Bush verecek.

Gazetenin istihbarat kaynaklarından aldığı bilgilere göre planın arkasında Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Cumhuriyetçi Parti’nin en önemli düşünce kuruluşu olan American Enterprise Institute var. Pentagon ve Dışişleri ise hava operasyonuna karşı çıkıyor. Beyaz Saray kaynakları 2009 Ocak ayında görevi bırakacak olan Bush’un ardında süper güç haline gelen bir İran bırakmak istemediğini, bu nedenle İran’ın gücünü azaltacak önlemlerin tümünü değerlendirdiğini kaydediyor.

Körfeze 2 uçak gemisi gönderilmesi ve bölge ülkelerine Patriot bataryaları yerleştirilmesi de bunların bir parçası. BSeçenekler arasında İran’da rejim karşıtı Halkın Mücahidleri örgütüne destek sağlanması da var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious