'İran'a saldırı ABD ve İsrail'e zarar verir'

'İran'a saldırı ABD ve İsrail'e zarar verir'.11093
  • Giriş : 14.07.2008 / 11:44:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, tartışmalı nükleer programı nedeniyle İran'a saldırmanın ABD, İsrail ve dünya için vahim sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik" zirvesine katılan Suriye lider, Fransa Inter radyosuna yaptığı açıklamada, böyle bir saldırı "Dünyaya ve Amerika'ya pahalıya malolur." dedi. Esad, İran'a muhtemel bir saldırının İsrail'e de etkisi olacağı uyarısında bulundu. Suriye lideri Esad, "Bu savaşın maliyetini İsrail'e direk olarak öder. İran bunu söyledi zaten. Mesele aksiyona karşı gelecek reaksiyon değil. Asıl mesele, Orta Doğu'da biri böyle birşey başlattığı zaman yıllar ve onyıllar sürecek reaksiyonu kimse kontrol edemez." diye konuştu.

Mantığın sesinin saldırmamayı telkin ettiğini ancak bunun Amerika'daki yönetim tarafından paylaşılmadığını da belirten Esad, "Amerika'daki yönetim savaş çığırtkanlığı yapan bir yönetim. Bizimle, Avrupa ülkeleriyle ve dünyanın çoğu ülkeleriyle aynı mantığı paylaşmıyor." şeklinde konuştu.

İran yönetimi, nükleer programı ile atom bombası üretmeyi amaçladığını savunuyor. Ancak batılı ülkeler, Tahran'ın bu programına şüphe ile yaklaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*