İran'a saldırmayı düşünenlerin hepsi pişman olacak!

  • Giriş : 22.09.2007 / 13:32:00

Ahmedinejad, "ülkesine saldırmayı düşünenlerin pişman olacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "ülkesine saldırmayı düşünenlerin pişman olacağını" söyledi.

İran'da, 8 yıl süren İran-Irak savaşının başlangıç yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Kutsal Savunma Haftası, ülke genelinde törenlerle kutlandı.

Başkent Tahran'da İslam devrimi lideri İmam Humeyni'nin mezarının yanındaki alanda düzenlenen resmi geçit törenine, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, Genelkurmay Başkanı Hüseyin Firuzabadi, Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi ile üst düzey komutanlar, din adamları ve siyasiler katıldı.

Ahmedinejad, burada yaptığı konuşmada, "düşmanların 27 yıldır kendilerine baskı yaptığını, ancak bu baskılar altında bütün alanlarda çok ilerlediklerini ve direnişle düşmanların bütün tehditlerini fırsata dönüştürdüklerini" anlattı.

İran'ı askeri saldırıyla dize getirmeyi düşünenlerin, İran ordusunun modern teçhizata ve gelişmiş silahlara sahip olduğunu iyi bilmeleri gerektiğini söyleyen Ahmedinejad, "Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Tarih, İran'a saldıranların her zaman yenilgiye uğradığını ve pişman olduğunu göstermiştir. İran'a saldırmak isteyenler yine pişman olacak" diye konuştu.

"Barış ve huzur dolu bir dünya istiyoruz" diyen Ahmedinejad, Orta Doğu'daki milletlerin kendi güvenliklerini sağlayabileceklerini ve bölgeyi yönetmek için de yabancı güçlere ihtiyaçları bulunmadığını belirtti.

Orta Doğu'daki huzursuzluğun kaynağının yabancı güçler olduğunu ifade eden Ahmedinejad, işgalcilerin Irak halkına saygı göstermelerini ve bölgeden çekilmelerini istedi.

Ahmedinejad'ın konuşmasının ardından, Silahlı Kuvvetler, Devrim Muhafızları ve gönüllü milis teşkilatına (Besic) ait birlikler, ordunun elindeki silahlarla resmi geçit yaptı.

Resmi geçitte gösterilen silahlar arasında askeri Zelzal, Fecr, Kased, Naziat ile menzili 1900 kilometreye varan Şahab füzeleri de yer aldı.

Törende, İranlı uzmanlarca üretilen ve iki gün önce deneme uçuşunun başarıyla yapıldığı açıklanan "Saiga" (şimşek) adlı savaş uçağı da gösteri uçuşu yaparak, resmen İran hava kuvvetleri filosuna katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious