İran'a 'Türkiye'den Daha Fazla Mal Al' Mesajı

İran'a 'Türkiye'den Daha Fazla Mal Al' Mesajı  .7493
  • Giriş : 10.12.2007 / 16:16:00

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türkiye'nin en çok dış ticaret açığı verdiği ülkeler arasında yer alan İran'ın, Türkiye'den daha fazla mal almasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk özel sektörü, Türkiye'nin en fazla dış ticaret açığı verdiği ülkeler arasında yer alan İran'ın Türkiye'den daha fazla mal alması, ticari ilişkilerde yaşanan sorunlara çözüm bulması ve bankacılık işlemlerini dünya standartlarına getirmesini istiyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, 'Ülkemiz aleyhine bakiye veren ticaret hacminde İranlı dostlarımızın Türkiye'den daha fazla mal alımını teşvik etmelerini ve İran'ın ithalatında Türkiye'ye öncelik tanınmasını bekliyoruz' dedi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-İran İşbirliği Forumu'nda, gümrük oranlarının yüksek olması, ulaşımdaki sorunlar ve tercihli ticaret anlaşmasının yanı sıra petrol dışı ürünlerdeki ihracatın zayıflığı öne çıkan konuları oluşturdu.
Forumda konuşan DEİK Başkanı Rona Yırcalı, petrol ve doğal gaz alımının İran tarafında ikili ticaretin dışında değerlendirilmesinden yakınarak 'Biz ticareti bir bütün olarak görüyoruz. 2010 yılında karşılıklı ticaretin 10 milyar dolara çıkarılması hedefine ortak gayretlerle ulaşacağımıza inanıyorum' diye konuştu. Yırcalı, İran'ın 2007 itibariyle Türkiye'nin ithalatında 5. sırada yer aldığına, ihracatında ise 20 sırada bulunduğuna dikkat çekti.
İran'ın Türk yatırımcıları için cazip bir yatırım fırsatı yarattığını söyleyen Rona Yırcalı 'Yeni çıkarılan yabancı sermaye teşvik yasasının daha radikal ve geçmişte yaşanan tereddütlere imkan vermeyecek bir şekilde düzenlenmiş olması, Türk yatırımcılarımızın yeniden İran pazarına yönelmeleri için oldukça teşvik edici bir adım olarak görülmektedir' diye konuştu.
Yırcalı, Türk müteahhitlik firmalarının Avrasya, Balkanlar ve Ortadoğu'da gerçekleştirdiği projelerin toplam değerlerinin 90 milyar dolara ulaştığını, gerçekleştirilen projelerle büyük takdir topladıklarını ifade ederek, 'İran'la müteahhitlik sektöründe iş hacmimizin gelişmesi, ülkelerimiz arasında, diğer sektörlerdeki iş imkanlarının da artmasını sağlayacaktır' dedi.
-ULUSOY:"İKİ BÜYÜK GÜÇ BİR ARAYA GELİRSE"
Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy da Türkiye ve İran'ın bölgedeki en önemli iki ekonomik güç olduğunu belirterek, "Bölgede söz sahibi ve güçlü iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi, sadece Türkiye ve İran'ın ortak çıkarlarına hizmet etmekle kalmayacak, bölgede refah ve istikrarın sağlanmasına büyük katkı yapacaktır' görüşünü savundu.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar dolara ulaşması hedefi içinde hareket ettiklerini ifade eden Ulusoy, ticaret hacminde artış olmakla beraber, mevcut ticaret hacminin ürün çeşitliliğine giderek arttırılabileceğini vurguladı.
Ulusoy şunları söyledi :
'Türk firmaları başta demir-çelik ve bakır olmak üzere maden sektöründe, otomotiv,ambalaj ,tekstil,deri kağıt, cam ve tarım sanayi ve kimyasalları gibi birçok alanda yatırım da dahil kalıcı işbirliğine gitmeyi amaçlıyor. Önümüzdeki dönemde inşaat-taahhüt ,turizm yatırım ve işletmeciliği gibi uzun vadeli olabilecek alanlarda da işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz.'
'-GÜMRÜK TARİFELERİ YÜKSEK
Ulusoy, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde yaşanan sorunların başında gümrük tarifelerinde yaşanan sıkıntıların geldiğini hatırlatarak 'Gümrük tarifelerinde yerel üreticileri koruma adına yapılan değişiklikler haksız rekabete yol açıyor. Ayrıca iki ülke arasında kademeli düşürülmesini üzerinde anlaştığımız gümrük oranları hala çok yüksek. Türk kamyonlarının ücreti İranlı nakliyecilere göre üçte bir oranında daha yüksek. Bir diğer konu da Türk personelinin asgari ücretinin İranlı makamlarca belirlenmesi ve alınan vergilerin yerli personele göre çok yüksek olmasıdır' diye konuştu.
Ulusoy İranlılara bankacılık konusunda da çağrı yaparak 'Türk bankaları ile İran bankaları arasında muhabirlik ilişkisi son derece zayıf. İran bankalarından sadece teyidsiz akreditif açabiliyoruz. Bankacılık ilişkilerimizin dünya standartlarına ulaşması gerekir' dedi.
-İRAN: BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ REKABET İÇİN ŞART
İran Ticaret, Sanayiler ve Maden Odası (ICCIM) Başkanı Mohammed Nahavandian da, küreselleşme içinde bölgesel işbirliğine girmeyen ülkelerin başarısızlığa uğrayacağını belirterek, İran'da şu an yaşanan özelleştirmelerin ülke için benzersiz bir durum olduğunu kaydetti. Türkiye ile İran'ın ekonomik ve toplumsal işbirliği içerinde olmasının önemine değinen Nahavandian, işbirliği için Irak, Afganistan gibi yurtdışındaki yatırımlarda ortaklık, teknolojik işbirliği, ortak şirket kurarak ulaşımda ortak yatırıma gidilmesi, turizm, bankacılık, enerji, ticari kolaylık konusunda ve tercihli tarifelerde işbirliği gibi öneriler sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious