İran'a yaptırımlar başladı

İran'a yaptırımlar başladı.9204
  • Giriş : 22.04.2008 / 11:07:00

Birleşmiş Milletler'in İran'ın nükleer programına karşılık aldığı yaptırım kararı yavaş yavaş eyleme dökülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Azerbaycan İran'a malzeme götüren bir Rus kargosunu durdurdu, Japonya da İran'a ait bazı malvarlıklarını dondurdu.

Japonya:
Japon hükümeti, Tahran'ın nükleer ve balistik silah programıyla bağlantılı olduğu iddia olunan malvarlıklarını dondurdu.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "İran'ın hassas nükleer faaliyetleriyle ilişkisi olmakla suçlanan 12 kurum ve kuruluşla 13 kişinin Japon topraklarında bulunan malvarlıklarının dondurulmasının kararlaştırıldığı" kaydedildi.

Azerbaycan:
Tahran'ı kızdıracak bir adım da Azerbaycan tarafından atıldı. İran'daki Buşehr nükleer santraline malzeme taşıyan bir Rus gemisi, Azeri yetkililer tarafından durduruldu.

Azerbaycan, Rusya'dan İran'daki Buşehr Atom Santrali'ne gönderilen malzemelerin bu ülkeye transit geçişine izin vermedi. Azerbaycan Press Ajansı'nın (APA) haberine göre, Azeri sınır güvenlik görevlileri, Bakü'deki üst düzey yetkililerden aldıkları talimat çerçevesinde Rusya'dan gönderilen malzemenin geçişine izin vermediklerini belirtti.

İran'da Rusya tarafından inşa edilen Buşehr Atom Elektrik Santrali'nin 800 milyon dolara mal olacağı belirtiliyor. Santralin nükleer yakıtı da anlaşmaya göre Rusya tarafından sağlanacak. ABD, bu santralde nükleer silah geliştirmekte kullanılabilecek malzeme üretileceğinden endişe ediyor. İran ise Batı'nın bu kaygılarını önlemek için kullanılmış yakıtı Rusya'ya geri göndermeyi kabul etmişti.

Rusya'dan İran'ın Buşehr Atom Santrali için gönderilen malzemenin Azerbaycan'dan transit geçişinin özel statüye tabi mallar için gerekli iznin alınmaması yüzünden engellendiği bildirildi.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, İran sınırındaki Astara Kapısı'nda bekletilen yüklerin Azerbaycan Bakanlar Kurulu'nun 42 Sayılı kararı ile belirlenmiş özel mallar listesine dahil olduğu bildirildi. Bu tür malların Azerbaycan'dan transit geçebilmesi için özel izin gerektiği kaydedilen açıklamada, gerekli izin belgelerinin olmaması yüzünden Buşehr Atom Santrali'ne gönderilen yükün bekletildiği belirtildi.

Rus İnterfaks Ajansı da Azerbaycan gümrük ve sınır güvenlik güçlerinin mart ayının sonundan bu yana İran'da Buşehr Atom Elektrik Santrali'nin inşaatının tamamlanması için gerekli Rus malı malzemenin İran'a geçişine izin verilmediğini duyurdu.

Ajansın adını açıklamadığı Rus yetkili, üç haftadır Buşehr Atom Santrali için üretilen 'sıcak hava izolasyon' malzemelerini taşıyan araç konvoyunun sınırda bekletildiğini, yüklerin bütün ihraç prosedürlerini geçtiğini ve bu yüklere Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptırım kararı çerçevesinde bakılamayacağını belirtti.

BM yaptırım kararı almıştı

BM Güvenlik Konseyi, İran'a karşı geçen ay yeni ekonomik ve ticari yaptırımlar kararlaştırmış ve Tahran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almasını istemişti.

Batı dünyası, İran'ı atom bombası yapmaya çalışmakla suçluyor, Tahran ise bunu yalanlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious