İran'a yaptırımları tartışmadık!

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto hakkı bulunan ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin'le birlikte veto hakkı bulunmayan Almanya dışişleri bakanları İran'a uygulanacak yaptırımları görüşmek üzere New York'ta bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lavrov toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında BM'de düzenlenen hiç bir oturumda İran'a uygulanacak yaptırımlar konusunun görüşülmediğini belirterek, "Biz sadece uluslararası toplumun İran'ın nükleer programı ile ilgili hareket stratejilerinin neler olması gerektiğini konuştuk." dedi. Özellikle İran'la direk diplomasi geliştirilmesi konusunda tüm üyelerin ortak düşünceye sahip olduğunu belirten Lavrov, hareket planlarında da İran'ın Silahsızlanma Anlaşması'ndan(NPT) ayrılmasına neden olacak bir yöntemden kaçınılması üzerinde durulduğunu kaydetti.

Dışişleri bakanlarının görüşmeleri devam ederken İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat'ın ABD Başkanı George Bush'a gönderdiği mektubun ortaya çıktığını ifade eden Lavrov, "ABD Dışişleri Bakanı Condelezza Rice'ın toplantıda verdiği bilgiye gore, mektup uluslararası kamuoyunun İran'dan beklediği nükleer çalışmaların denetlenmesi ile ilgili konuları içermiyor." dedi. Lavrov mektubun içeriği ile ilgili incelemelerinin devam ettiğini, bununla birlikte ilk bakışta nükleer konusunda bir çözüm önerisinin olmadığının görüldüğünü söyledi.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı Başkanı Muhammed El-Baradey geçen hafta Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda 28 Nisan'a kadar İran'a tanınan ek sürede de İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını denetimler için durdurmadığını belirten bir rapor sunmuştu. Rapor sonrasında Güvenlik Konseyinde veto hakkı bulunan beş ülke arasında derin görüş ayrılıkları ortaya çıkmış; ABD, İngiltere ve Fransa askeri müdahale de dahil BM hukukunun 7. maddesi çerçevesinde yaptırımları savunurken, RUsya ve Çin buna karşı çıkmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious