İran'da 16 yıllık kadın dergisi kapatıldı

İran'da 16 yıllık kadın dergisi kapatıldı.22620
  • Giriş : 29.01.2008 / 12:50:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 12:52:03

16 yıldır piyasaya çıkan aylık derginin İran’da kadınların konumunu kötü gösterdiği, ülkedeki askeri ve devrim kurumlarını zayıflatmaya yönelik yayın yaptığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TAHRAN - İran’da Basın Denetleme Kurulu, ‘Zenan’ (Kadınlar) adlı aylık derginin kapatılmasına karar verdi.

Derginin kapatılma nedenleri arasında, toplumun psikolojik güvenliğini bozma, ruh sağlığını tehlikeye sokma, toplumda kadınların güvende olmadığına ilişkin haber yayınlama ve İran’da kadınların konumunu kötü gösterme gibi nedenler sıralandı.

Kurul kararında, derginin kapatılmasında “ülkedeki askeri ve devrim kurumlarını zayıflatmaya yönelik yayınlarının da etkili olduğu” belirtildi.

İran’ın önde gelen kadın dergileri arasında sayılan Zenan, 16 yıldır okuyucu karşısına çıkıyordu. Derginin genel yayın yönetmeni Şehla Şirket, kendilerine derginin kapatıldığına ilişkin bir bildiri gelmediğini, derginin gelecek sayısı için çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın göreve gelmesinden sonra, özellikle reformcu gazetelere yönelik baskılar artmıştı. Reformcu kesimin önde gelen gazetesi Şark, iki kez kapatılmış, Şark’ı hazırlayan ekibin çıkardığı Hammihan’ın (Yurttaş) yayın hayatı da fazla sürmemişti. Reformcu Hammihan da mahkeme kararıyla kapatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious