İran'da 3 kişi idam edildi

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen bombalı saldırıların sorumlularından 3'ü daha idam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre, 2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ahvaz kentinde meydana gelen patlamalar nedeniyle idama mahkum edilen 3 kişinin cezası, bugün Ahvaz'daki bir cezaevinde infaz edildi. Bombalı saldırı sorumlularının idamı sırasında, saldırılarda ölenlerin ailelerinin de bulunduğu belirtildi. Geçen ay da yine Ahvaz olayları yüzünden 4 kişi idam edilmişti.

Arap nüfusun yoğun olarak yaşadığı Huzistan eyaletinin başkenti Ahvaz'da zaman zaman patlamalar meydana geliyor.
Ahvaz'da, Haziran 2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde düzenlenen 4 bombalama eyleminde 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Aynı kentte, ekim 2005'te bir alışveriş merkezinde meydana gelen patlamada 6 kişi ölmüş, 100'den fazla kişi yaralanmıştı. Bu patlamaların sorumlarından ikisi de idama mahkum edilmiş, idam cezaları bombaların patladığı yerde uygulanmıştı.

Ahvaz'daki bir banka ve kamu binasında 24 Ocak 2006 tarihinde meydana gelen patlamalarda 8 kişi ölmüş, 46 kişi yaralanmıştı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, patlamaların olduğu günde bakanlar kurulunu Ahvaz'da toplamayı planlamış, ancak hava muhalefeti nedeniyle toplantı yapılamamıştı. Saldırılarla Ahmedinejad'ın ziyareti arasında bağlantı olduğu iddia edilmişti.

Hükümet, patlamalardan sorumlu tuttuğu İranlı Arapların, başta İngiltere olmak üzere bazı ülkelerin yönetimleriyle bağlantısı olduğunu iddia ediyor.

İran'da vatana ihanet, cinayet, silahlı soygun, uyuşturucu kaçakçılığı ve tecavüz suçları idamla cezalandırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious