İran'da 6 uyuşturucu kaçakçısı öldürüldü

İran'da 6 uyuşturucu kaçakçısı öldürüldü.13236
  • Giriş : 08.03.2009 / 10:23:00

İran'da güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda altı uyuşturucu kaçakçısının öldürüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Devlet televizyonu, Afganistan ve Pakistan'dan ülkeye girmeye çalışan silahlı uyuşturucu kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda silah ve mühimmatın yanı sıra çeşitli türlerde beş ton uyuşturucu madde ele geçirildiğini haber verdi.

Uyuşturucu kaçakçılarına yönelik operasyonlarda ocakta 12, şubatta da 10 kaçakçı ölü ele geçirilmişti. İran, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede son 30 yılda 3300 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Afganistan ve Pakistan'dan sınırı geçen uyuşturucu kaçakçılarıyla İran güvenlik güçleri arasında sık sık çatışma çıkıyor. İran Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem bir süre önce yaptığı açıklamada, günde ortalama üç ton uyuşturucu madde ele geçirdiklerini bildirmişti.

Afganistan'da üretilen uyuşturucuların büyük bir kısmının İran üzerinden dünya pazarına aktarıldığını kaydeden Mugaddem, "BM raporlarına göre, Körfez ve Arap ülkeleri ile Avrupa'ya giden uyuşturucunun üçte biri İran üzerinden transfer ediliyor" ifadesini kullanmıştı.

Uluslararası uyuşturucu şebekeleri, Afganistan'da üretilen uyuşturucuları Avrupa pazarına nakletmede İran'ı üs olarak kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*