İran'da başını örten İsviçreli Bakan'a tepki

İran'da başını örten İsviçreli Bakan'a tepki.17289
  • Giriş : 19.03.2008 / 17:54:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:12:55

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesi ve bir imza töreni sırasında başörtüsü takan İsviçre Dışişleri Bakanı’na ülkesinde tepki yağdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsviçre basını ve bazı milletvekilleri, İran ziyareti sırasında başörtüsü takan Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey'i eleştirdi.

Le Matin gazetesi, beyaz, yarı şeffaf başörtüsü takan bakanın fotoğrafını ön sayfadan yayımlayarak, “İtaatkar bir kadın gibi” başlığını attı. Tribune de Geneve da “Calmy-Rey anlaşmazlığın örtüsünü örttü” başlığını kullandı.

Çok sayıda milletvekili ise bakanın, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile önceki günkü görüşmesindeki giyim tarzından duyduğu öfkeyi dile getirdi.

Calmy-Rey'in Tahran ziyareti sırasında, İsviçreli Elektrizitaetsgesellschaft Laufenburg (EGL) şirketiyle İran Ulusal Gaz İhracat şirketi arasında doğalgaz anlaşması imzalanmıştı. İmza töreni sırasında Calmy-Rey başörtüsü takmıştı.

Kadın haklarının savunucusu Calmy-Rey, dönüşünde eleştirilere yanıt vererek, “başörtüsünü, evsahibine saygı göstergesi olarak taktığını” belirtti.

İsviçreli bakan, Basler Zeitung gazetesine verdiği demeçte, İran'da görev yapan kadın diplomatların da gerektiğinde başını örttüğünü söyleyerek, başörtüsünün, kendisinin insan haklarına bağlılığını azaltmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious